| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Mobbing a zatrudnienie cywilnoprawne

Mobbing a zatrudnienie cywilnoprawne

Na mocy zawartych w Kodeksie pracy przepisów o mobbingu ochronie podlega jedynie osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej może dochodzić roszczeń z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących naruszenia dóbr osobistych.

Ochronę tych dóbr gwarantuje art. 24 k.c., który przewiduje, że ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. Ochrona dóbr osobistych przysługuje jedynie przed działaniem bezprawnym.

W prawie cywilnym przyjmuje się, że bezprawne jest każde działanie sprzeczne z normami prawnymi, a nawet z porządkiem prawnym oraz z zasadami współżycia społecznego. A zatem i tu w przypadku umów cywilnoprawnych, takich jak umowa o dzieło czy umowa zlecenia działanie jednej ze stron powyższego stosunku prawnego może nosić znamiona mobbingu i tym samym może być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

W razie już dokonanego naruszenia można także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności, żeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie (art. 24 § 1 zd. 2 k.c.). Treść tego przepisu prowadzi do wniosku, że poszkodowany może łączyć żądanie zaniechania dalszych naruszeń z żądaniem usunięcia skutków naruszenia dobra osobistego, na co wskazuje zwrot „także”.

Ponadto, w razie naruszenia dóbr osobistych, osoba pokrzywdzona może również żądać:

  • zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę,
  • zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny,
  • naprawienia wyrządzonej szkody.

Odszkodowanie>>

Jeżeli więc wobec zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej stosuje się mobbing, wówczas na podstawie art. 448 k.c. (który ma zastosowanie w razie naruszenia wszelkich dóbr osobistych) można żądać powyższych zachowań osoby naruszającej dobra osobiste. Legitymację do wytoczenia powództwa na tej podstawie ma osoba pokrzywdzona, a zatem może to być strona stosunku cywilnoprawnego, takiego jak umowa zlecenia czy o dzieło, pokrzywdzona działaniami lub zachowaniami noszącymi znamiona mobbingu, które w tej sytuacji będą stanowiły naruszenie dóbr osobistych, takich jak np. zdrowie, część, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK