| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wynagrodzenie telepracownika

Wynagrodzenie telepracownika

Wynagrodzenie telepracownika powinno być ukształtowane tak samo jak wynagrodzenie „zwykłego” pracownika zatrudnionego na takim samym stanowisku.

Wynagrodzenie za nadgodziny

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi natomiast pracę w godzinach nadliczbowych.

Za pracę w godzinach nadliczbowych, wynikających z przekroczenia dobowej normy czasu pracy, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości:

  • 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; a także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w „dobowych” godzinach nadliczbowych,
  • 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wyżej wymienione.

Powyższe zasady mają zastosowanie do każdego pracownika zatrudnionego w danym zakładzie pracy. W związku z tym również pracownicy świadczący pracę w domu mają prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową.

Obliczanie dodatków za nadgodziny >>

Przykład

Telepracownika zatrudnionego w systemie zadaniowym obowiązuje podstawowy system czasu pracy. Pracownicy pracujący na analogicznych stanowiskach w siedzibie pracodawcy pracują od 8.00 do 16.00.

Telepracownikowi pracodawca ustalił zadania na takim poziomie, że może on swobodnie wykonać je w ciągu 8 godzin dziennie. 18 sierpnia o godzinie 15.55 pracodawca zatelefonował do pracownika i poprosił go o pilne przygotowanie prezentacji na następny dzień. Przygotowanie jej zajęło pracownikowi 3 godziny. W związku z tym za te 3 godziny „wystające” poza zwykłe 8 godzin pracy pracownikowi należy zapłacić wynagrodzenie wraz z 50% dodatkiem lub udzielić czasu wolnego.

Pracodawca nie może uwolnić się od wypłaty za godziny nadliczbowe, twierdząc, że to pracownik sam organizuje sobie pracę. W takiej sytuacji pracownik na polecenie przełożonego musiał pilnie wykonać pracę, która wydłużyła jego dobowy czas pracy o 3 godziny.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK