| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Czas pracy pracowników delegowanych do krajów UE

Czas pracy pracowników delegowanych do krajów UE

Pracownicy delegowani do pracy w Unii Europejskiej w zakresie czasu pracy powinni mieć zapewnione co najmniej tak samo dobre warunki jak pracownicy świadczący pracę w kraju.

Delegacja z Polski do kraju UE

Sytuacja polskiego pracodawcy, który deleguje pracowników do pracy w innym państwie członkowskim, przedstawia się tak samo jak pracodawcy z innego państwa członkowskiego delegującego pracowników do pracy w Polsce. Pracodawca polski powinien udzielić pracownikowi w okresie delegacji wolnego zgodnie z przepisami państwa delegacji. Dokładną informację o zasadach udzielania dni wolnych od pracy w poszczególnych państwach członkowskich można znaleźć na stronach Unii Europejskiej dotyczącej delegowania pracowników w ramach swobody świadczenia usług. Na przykład we Francji jest 11 świąt państwowych i zasadniczo, jeśli układy zbiorowe pracy nie regulują tej kwestii korzystniej dla pracownika, praca w święta, z wyjątkiem 1 maja, jest dozwolona. W przypadku pracy w zakładach, które świadczą usługi niezbędne do zapewnienia podstawowych potrzeb ludności, np. w transporcie, straży pożarnej, szpitalach czy hotelach, praca jest dozwolona również 1 maja za podwójnym wynagrodzeniem. Ponadto z uwagi na potrzebę szczególnej ochrony pracowników młodocianych nie mogą oni pracować 1 maja, jak również w pozostałe święta państwowe. Z kolei w Niemczech praca w niedzielę i święta jest co do zasady zakazana, a jakiekolwiek wyjątki w tym zakresie muszą wynikać wyraźnie z przepisów powszechnie obowiązujących lub z porozumień płacowych.

Oprócz udzielenia wolnego przewidzianego w państwie delegacji pracodawca polski powinien również udzielić pracownikom delegowanym dnia wolnego w dni ustawowo wolne od pracy według prawa polskiego, które nie są dniami wolnymi do pracy w państwie delegacji. W takim zakresie regulacja prawa polskiego będzie korzystniejsza dla pracownika od regulacji prawa państwa delegacji.

Przykład

Pracodawca polski delegował do pracy we Francji 30 pracowników na 6 miesięcy, począwszy od 1 kwietnia 2008 r. Według przepisów prawa francuskiego w okresie delegacji przypada jeden dzień ustawowo wolny od pracy, tj. 1 maja, natomiast według prawa polskiego w okresie delegacji wolne dni przypadają 1 i 3 maja, w dzień Bożego Ciała oraz 15 sierpnia. Dokonując porównania przepisów, pracodawca powinien zastosować przepisy korzystniejsze dla pracownika - w tym wypadku przepisy prawa polskiego, a więc w okresie delegacji udzielić wolnego 1 i 3 maja, w Boże Ciało oraz 15 sierpnia. Jeżeli prawo francuskie przewidywałoby wolne w inne dni niż dni ustawowo wolne od pracy według prawa polskiego, wówczas pracodawca powinien udzielić wolnego zarówno w dni ustawowo wolne od pracy we Francji, jak i w Polsce.

Na koniec warto wskazać na gwarancje prawa pracownika delegowanego z tytułu przysługujących mu dni wolnych od pracy w państwie delegacji. Pracownik delegowany powinien mieć możliwość dochodzenia warunków pracy gwarantowanych w art. 3 dyrektywy bezpośrednio przed sądami państwa delegacji. Oznacza to, że pracodawca, który wysyła pracowników do pracy w innym państwie członkowskim, musi się liczyć z ryzykiem bycia pozwanym przed sądami państwa delegacji, jak i państwa, w którym znajduje się jego siedziba (art. 6 dyrektywy).

Podstawa prawna:

  • dyrektywa 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 1996 r. dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (DzUrz WE L 18 z 21.01.1997 r., s. 1-6).

Polecamy artykuły

Autor:

Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy sp. k.

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK