REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indywidualny rozkład czasu pracy

Monika Wacikowska

REKLAMA

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy. Musi przy tym pamiętać, aby nie naruszać przepisów o czasie pracy.

Rozkład czasu pracy to nic innego, jak wskazanie dni i godzin pracy, w których może być planowana praca pracowników. Rozkład czasu pracy wprowadzony w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy czy obwieszczeniu obejmuje swoim zasięgiem wszystkich pracowników, do których jest skierowany, czyli co do zasady wszystkich pracowników zakładu pracy, pracowników danych działów czy pracowników zatrudnionych na danym stanowisku (art. 150 k.p.). Nie oznacza to jednak, że od tej zasady nie może być wyjątków. Pracodawca ma możliwość wprowadzenia tzw. indywidualnego rozkładu czasu pracy. Skorzystanie z tego prawa oznacza wprowadzenie dla danego pracownika innych dni lub godzin pracy niż te, w których pracują pozostali pracownicy danego zakładu pracy, działu czy zatrudnieni na danym stanowisku (art. 142 k.p.).

Autopromocja

Przykład

Pracownicy zatrudnieni w dziale księgowości wykonują pracę w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Jeden z pracowników tego działu w związku z koniecznością odwożenia dziecka do przedszkola pracuje w ramach indywidualnego rozkładu pracy, w godzinach od 9.00 do 17.00.

Indywidualny rozkład w ramach danego systemu

Ustalanie odmiennych dni czy godzin pracy danego pracownika w indywidualnym rozkładzie czasu pracy musi mieścić się w ramach obowiązującego tego pracownika systemu czasu pracy. Pracodawca i pracownik powinni pamiętać o nienaruszaniu zasad związanych z danym systemem czasu pracy oraz innych przepisów o czasie pracy.

Określenie w ramach indywidualnego rozkładu czasu pracy dni i godzin pracy nie może powodować naruszenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • maksymalnego dobowego wymiaru czasu pracy obowiązującego w danym systemie czasu pracy,
  • przeciętnie 40-godzinnej normy czasu pracy,
  • zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy,
  • dobowych i tygodniowych odpoczynków,
  • zakazu pracy w niedziele i święta,
  • prawa do jednej na cztery tygodnie niedzieli wolnej od pracy.

Przykład

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy w związku z rozpoczęciem nauki na studiach zaocznych, na których zajęcia rozpoczynają się w piątki o godzinie 16.00, złożył wniosek o wprowadzenie takiego rozkładu czasu pracy, aby mógł pracować w następujących godzinach:

poniedziałek - wtorek: od 8.00 do 16.00

środa - czwartek: od 8.00 do 17.00

piątek: od 8.00 do 14.00.

Łącznie w każdym tygodniu pracownik pracowałby 40 godzin.

Pracodawca nie może się zgodzić na wprowadzenie takiego rozkładu czasu pracy. Narusza on bowiem maksymalny dopuszczalny dobowy wymiar czasu pracy przewidziany dla podstawowego systemu czasu pracy. Taki rozkład mógłby być jednak zaakceptowany, jeśli pracownik zatrudniony byłby w równoważnym systemie czasu pracy.

Indywidualny rozkład jako recepta na dobę pracowniczą

Pracownik w danej dobie pracowniczej nie może mieć zaplanowanej pracy w wyższym wymiarze niż maksymalny dobowy wymiar czasu pracy dopuszczalny w danym systemie czasu pracy. I tak np. w podstawowym systemie czasu pracy pracownik nie może mieć planowanej pracy w wymiarze wyższym niż 8 godzin, a w równoważnym - w wymiarze wyższym niż 12 godzin.

Zachowanie dobowego wymiaru czasu pracy oceniane jest zaś w dobie pracowniczej rozumianej jako 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczął pracę, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.


Przykład

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy rozpoczął pracę w poniedziałek o godzinie 9.00. Doba pracownicza poniedziałkowa trwa zatem od godziny 9.00 w poniedziałek do godziny 9.00 we wtorek. W tym 24-godzinnym okresie pracownik nie może mieć zaplanowanych więcej niż 8 godzin pracy.

Z powyższego wynika, że pracownik nie może w danym dniu rozpocząć pracy o godzinie wcześniejszej niż w dniu poprzednim. Oznacza to co do zasady nie tylko ponowne rozpoczęcie pracy w tej samej dobie pracowniczej (co dopuszczane jest tylko w przerywanym systemie czasu pracy), ale również przekroczenie maksymalnego dobowego wymiaru czasu pracy.

Przykład

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy rozpoczął pracę w poniedziałek o godzinie 8.00, a we wtorek miał zaplanowaną pracę już od godziny 6.00. W poniedziałkowej dobie pracowniczej miał zaplanowanych aż 10 godzin pracy - najpierw od 8.00 do 16.00 w poniedziałek, a potem od godziny 6.00 do 8.00 we wtorek. Doba pracownicza poniedziałkowa trwała bowiem od godziny 8.00 w poniedziałek do godziny 8.00 we wtorek.

Wielu pracodawców błędnie uważa, że powyższy problem może być rozwiązany w drodze indywidualnego rozkładu czasu pracy. Uważają, że jeśli pracownik sam złoży wniosek o takie ukształtowanie jego czasu pracy, to stworzenie takiego rozkładu nie będzie stanowić naruszenia przepisów o czasie pracy. Z takim stanowiskiem nie można się jednak zgodzić. Indywidualny rozkład czasu pracy nie tylko musi być zgodny z zasadami wynikającymi ukształtowanymi dla danego systemu czasu pracy, w którym pracownik jest zatrudniony, ale również z wszelkimi innymi przepisami z zakresu czasu pracy - tu z przepisem definiującym pojęcie doby pracowniczej.

Wprowadzenie indywidualnego rozkładu

Indywidualny rozkład czasu pracy wprowadza się na wniosek pracownika. Pracodawca nie może podjąć takiej decyzji samodzielnie (art. 142 k.p.). Ponadto wniosek taki powinien być przekazany pracodawcy w formie pisemnej. Po jego otrzymaniu pracodawca powinien podjąć decyzję o jego przyjęciu bądź nie i umieścić go w aktach osobowych pracownika - w części B (§ 6 ust. 2 pkt 2ja rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika).

Ponieważ indywidualny rozkład czasu pracy wprowadzany jest na wniosek pracownika, a co za tym idzie, w celu realizacji jego interesu należy przyjąć, że może on być odwołany w każdym czasie. Ze względu jednak na ewentualną dezorganizację pracy, jaką może powodować wycofanie takiego wniosku, należy uznać, że pracodawca, jeśli istnieją ku temu ważne przyczyny, może nie zgodzić się na jego wycofanie w trakcie okresu rozliczeniowego i wstrzymać się z przywróceniem pracownika do „ogólnego” rozkładu czasu pracy do zakończenia tego okresu. Ważne przyczyny muszą być jednak przez pracodawcę rozważane ze szczególną ostrożnością.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    REKLAMA

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

    Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

    Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

    Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

    Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

    Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

    REKLAMA

    Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

    Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

    Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

    Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

    REKLAMA