| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Finansowanie żłobków i przedszkoli z funduszu socjalnego

Finansowanie żłobków i przedszkoli z funduszu socjalnego

Od 1 stycznia br. pojawiła się nowa możliwość wykorzystania środków z zfśs - pracodawcy mogą finansować tworzenie nowych ośrodków opieki nad dziećmi.

Zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zasady gospodarowania środkami tego funduszu określono w ustawie z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Dotychczas środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogły być wykorzystywane jedynie na finansowanie działalności socjalnej pracodawcy oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych, do których zaliczano m.in. przyzakładowe żłobki i przedszkola. Możliwe więc było jedynie dofinansowywanie istniejących już zakładowych przedszkoli lub żłobków. Ze środków zgromadzonych w funduszu nie można zaś było tworzyć nowych placówek tego typu przy zakładach pracy. Nie było również podstaw do udzielenia pracującym rodzicom pomocy z funduszu w postaci współfinansowania opłat za pobyt dziecka w przedszkolu lub żłobku funkcjonującym poza miejscem pracy.

Nowe możliwości finansowania

Powyższe zasady uległy zmianie od 1 stycznia 2009 r., gdy weszła w życie nowelizacja ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wprowadzona ustawą z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

Nowe brzmienie przepisów ustawy dopuszcza przeznaczenie dodatkowych środków z funduszu na tworzenie zakładowych żłobków, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego. Oznacza to, że pracodawcy nie tylko mogą finansować z funduszu już istniejące placówki, których jest stosunkowo niewiele, ale także przeznaczyć środki z tego źródła na tworzenie nowych ośrodków opieki nad dziećmi.

Przez pojęcie „inne formy wychowania przedszkolnego” należy rozumieć zespoły wychowania przedszkolnego, w których zajęcia są prowadzone w niektóre dni tygodnia, oraz punkty przedszkolne, w których zajęcia odbywają się przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący.

Ponadto pracodawcy zyskali możliwość finansowania, w ramach działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego. Chodzi tu o placówki funkcjonujące poza strukturami zakładu pracy.

Kto może tworzyć przedszkola i żłobki

Nowa regulacja obejmie tę grupę pracodawców, którzy są zobowiązani do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Są to pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Jedynie pracodawcy prowadzący działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych tworzą fundusz bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK