| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Studia podyplomowe i MBA szansą na awans

Studia podyplomowe i MBA szansą na awans

Studia podyplomowe lub MBA stają się dla wielu osób naturalnym elementem obowiązkowej edukacji. Dla haerowca są istotnym narzędziem podnoszenia kwalifikacji zawodowych - nie tylko pracowników, lecz także własnych.

Kierunkowskaz

Stosunkowo niewielką część kierunków podyplomowych dla haerowców stanowią ogólne studia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Uczelnie prześcigają się głównie w tworzeniu programów, umożliwiających specjalizację w jednej wąskiej dziedzinie związanej z Human Resources.

Jednym z najpopularniejszych jest doradztwo zawodowe. Absolwenci tego kierunku studiów podyplomowych są przygotowani do prowadzenia działań doradczych, związanych z wyborem zawodu, przekwalifikowaniem i dostosowaniem ścieżki kariery do sytuacji na rynku pracy.

Niektóre uczelnie oferują także zawężone studia z tej dziedziny, skupiające się na jednej wybranej grupie uczestników rynku pracy. Przykładem są studia z zakresu doradztwa zawodowego dla nauczycieli (dające kompetencje szkolnego doradcy zawodowego) czy doradztwa i planowania karier osób niepełnosprawnych. Te ostatnie kładą nacisk na specyfikę potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych oraz na umiejętność wspierania ich. W ofercie programów podyplomowych dostępnych na polskich uczelniach znajdują się także studia z zakresu całożyciowego doradztwa kariery (tzw. lifelong guidance).

Haerowcy mają także do wyboru studia podyplomowe kształcące w zakresie oceny i rozwoju pracowników. Przygotowują one do prowadzenia złożonego procesu oceniania (m.in. poprzez metody AC/DC czy ocenę 180, 270 i 360 stopni), wykorzystywanego w procesie rekrutacji, selekcji i tworzenia ścieżek kariery oraz planów rozwoju pracowników.

Wiedzę dotyczącą nowoczesnych technik zarządzania pozapłacową motywacją pracowniczą można z kolei zdobyć na studiach podyplomowych z zakresu zarządzania potencjałem pracowniczym. W ich programie znajdują się także socjotechniki, które są pomocne w procesie wdrażania w organizacji misji, wizji i wartości firmy.

Praktycy ZZL zainteresowani tematem rozwoju jednostki mogą zdecydować się na studia z zakresu coachingu i mentoringu, przygotowujące do wspierania innych w osiąganiu przez nich życiowych i zawodowych celów. Niektóre studia z tego zakresu skupiają się na prowadzeniu coachingu zespołowego, inne na wykorzystywaniu coachingu w budowaniu organizacji uczącej się (learning organisation).

Specjaliści zainteresowani kwestiami twardego HR mogą wybrać studia podyplomowe dotyczące m.in. BHP, prawa pracy czy ubezpieczeń społecznych.

Na dobre i złe czasy

Ostatnie miesiące pokazują, jak diametralnie i szybko zmienia się sytuacja na rynku pracy. Spowolnieniu gospodarczemu towarzyszy atmosfera wyczekiwania. Dynamiczne zmiany na rynku sprawiły, że pod koniec roku część przedsiębiorców decydowała się na wstrzymanie procesów rekrutacyjnych do momentu, gdy sytuacja się wyjaśni.

Rynek pracownika - funkcjonujący od kilku lat w niektórych specjalizacjach zawodowych - niemal w ciągu kilku tygodni zmienił się w rynek pracodawcy. Ograniczenie liczby rekrutowanych pracowników natychmiast przełożyło się na funkcjonowanie działów HR - w wielu z nich trwa właśnie reorganizacja i przedefiniowywanie priorytetów.

Uwzględnienie tego zmieniającego się krajobrazu rynku pracy przy wyborze kierunku studiów podyplomowych lub programu MBA zapewni szansę rozwoju zawodowego i stabilną sytuację na rynku pracy, zarówno w okresie kryzysu, jak i wzrostu gospodarczego.

Czytaj także

Autor:

menedżer PR w Grupie Pracuj, do której należy serwis rekrutacyjny Pracuj.pl

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK