REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Poprzednie tematy dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odprawa przy zwolnieniach grupowych

Odprawa pieniężna jest podstawowym świadczeniem należnym pracownikom, z którymi rozwiązano umowy o pracę w trybie zawartym w ustawie o zwolnieniach grupowych. Odprawa przysługuje od pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników.

Emerytura pomostowa a dodatkowe zatrudnienie

Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość osiąganego przychodu w razie podjęcia przez emeryta pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe

Obecny rok składkowy rozpoczął się 1 kwietnia i będzie trwał do 31 marca 2011 r. Pierwsze składki za kwiecień w nowo ustalonej wysokości należy opłacić już w maju.

Plan działań kontrolnych PIP w 2010 r.

W 2010 r. PIP w ramach swoich działań planuje szczegółową kontrolę przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Jej celem jest znaczne obniżenie występowania wypadków przy pracy w latach 2010–2012.

Treść świadectwa pracy

Pracodawca nie może samodzielnie decydować o tym, jakie informacje znajdą się w świadectwie pracy. Jest natomiast zobowiązany do sporządzenia tego dokumentu zgodnie ze wskazówkami wynikającymi z rozporządzenia o świadectwie pracy.

Określenie wynagrodzenia w umowie o dzieło

Przy bardziej rozbudowanych zleceniach na wykonanie dzieła, gdy trudno jest z góry dokładnie oszacować nakład pracy i materiałów, można zastosować wynagrodzenie kosztorysowe. Jednak w takim przypadku ostateczna wysokość wynagrodzenia znana będzie dopiero po wykonaniu dzieła.

Procedura prowadzenia sporu zbiorowego

Rokowania między stronami sporu zbiorowego kończą się podpisaniem tzw. protokołu rozbieżności. Po bezskutecznej mediacji również sporządza się taki dokument wraz ze wskazaniem stanowisk stron, jednak w tym przypadku konieczne jest podpisanie go także przez mediatora.

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Głównym warunkiem uprawniającym do przyznania zasiłku rodzinnego oraz dodatków jest kryterium dochodowe.

Wynagrodzenie chorobowe w pierwszym miesiącu pracy

Sposób ustalania wynagrodzenia chorobowego w razie nieprzepracowania przez pracownika pełnego miesiąca jest zależny od charakteru wynagrodzenia określonego w umowie o pracę.

Okresowa emerytura kapitałowa

Emerytury kapitałowe są wypłacane wraz z emeryturą lub rentą za pośrednictwem jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która jest właściwa do wypłaty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Pomoc z ZFŚS na cele mieszkaniowe

Pomoc mieszkaniowa z zfśs może być realizowana w postaci pożyczek lub bezzwrotnych zapomóg. Zarówno forma, jak i warunki wypłaty ww. świadczeń muszą być jednak dokładnie określone w regulaminie funduszu.

Długotrwała choroba przyczyną rozwiązania umowy o pracę

Gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy i zachoruje, co spowoduje niezdolność do pracy trwającą dłużej niż 3 miesiące, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia, lecz bez winy pracownika.

Ciężar dowodu w postępowaniu procesowym

Sąd ocenia dowody według własnego uznania po wszechstronnym i wnikliwym zbadaniu zgromadzonego i przedstawionego przez strony materiału dowodowego.

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli

Pod koniec ubiegłego roku wypłacono pierwsze tzw. kompensówki dla nauczycieli. Wysokość przeciętnego świadczenia wszystkich zaskoczyła. Wyniosła ona ponad półtora tys. zł.

Podróż służbowa kierowcy po zmianach

Od 3 kwietnia 2010 r. wprowadzono nową definicję podróży służbowej dla kierowców. Po zmianie przepisów przy ustalaniu, czy kierowca przebywa w podróży służbowej, nie ma znaczenia, jak określono jego miejsce pracy. Zgodnie z nową regulacją, podróżą służbową kierowcy jest bowiem każdy wyjazd poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy, jego filia, przedstawicielstwo lub oddział.

Do zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego nie jest konieczna opinia PIP

Od 31 marca 2010 r. uproszczono zasady zatrudniania pracowników niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na tzw. otwartym rynku pracy. Od tej pory przedsiębiorca nieposiadający statusu zakładu pracy chronionej może zatrudnić taką osobę pod warunkiem przystosowania stanowiska pracy do jej potrzeb, ale bez konieczności uzyskania w tej sprawie opinii Państwowej Inspekcji Pracy.

Odpowiedzialność pracodawcy za naruszenie praw pracowniczych

Pracodawca lub osoba odpowiedzialna za popełnienie wykroczenia, która działała w jego imieniu, ponoszą za ten czyn odpowiedzialność w postaci kary grzywny wynoszącej od 1000 do 30 000 zł.

Przejście zakładu pracy między spółkami tej samej grupy kapitałowej

Aby można było mówić o przejściu zakładu do spółki należącej do tej samej grupy kapitałowej co przejmowany zakład, musi m.in. dojść do faktycznego zatrudnienia pracowników oraz korzystania z urządzeń potrzebnych do kontynuowania działalności wykonywanej przez poprzednika.

Kiedy rozwiedziony rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego

Korzystanie z uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem kształtuje się różnie w zależności od tego, czy sąd, orzekając wyrok rozwodowy, przyznał prawo do opieki nad dzieckiem obojgu czy jednemu z rodziców.

Obowiązki pracodawcy wobec kobiet w ciąży

Pracownica w ciąży w związku ze zmniejszeniem jej wymiaru czasu pracy z powodu przebywania w odmiennym stanie może pracować jedynie 8 godzin. Zachowuje ona wówczas prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany.

Zagraniczna podróż służbowa

Podstawy wymiaru składek nie stanowią diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika – zarówno krajowej, jak i zagranicznej, ale tylko do wysokości określonej przepisami. W sytuacji gdy pracodawca wypłaca delegowanym pracownikom świadczenia w wyższej wysokości lub dodatkowe świadczenia poza określonymi w przepisach, od nadwyżki należności i/lub dodatkowych świadczeń musi naliczyć składki.

Kwalifikacje pracownika przy czasowym powierzeniu innej pracy

Powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę wymaga z reguły dokonania wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Przepisy prawa pracy przewidują sytuacje wyjątkowe, które dopuszczają skierowanie pracownika, w drodze ustnego polecenia służbowego, do innej pracy niż pierwotnie świadczona.

Diety i inne należności z tytułu krajowej podróży służbowej

Podstawy wymiaru składek nie stanowią diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika – zarówno krajowej, jak i zagranicznej, ale tylko do wysokości określonej przepisami. W sytuacji gdy pracodawca wypłaca delegowanym pracownikom świadczenia w wyższej wysokości lub dodatkowe świadczenia poza określonymi w przepisach, od nadwyżki należności i/lub dodatkowych świadczeń musi naliczyć składki.

Kto jest zobowiązany do dokonywania wpłat na FGŚP

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest instytucją gwarancyjną, mającą chronić roszczenia pracownicze w razie niemożności ich zaspokojenia przez niewypłacalnego pracodawcę.

Ustalanie reprezentatywności organizacji związkowych

O reprezentatywności zakładowej organizacji związkowej decyduje sąd rejonowy. Zastrzeżenia co do reprezentatywności tej organizacji mogą zgłaszać m.in. inne zakładowe organizacje związkowe, które uczestniczą w rokowaniach dotyczących zawarcia układu zakładowego.

Rozliczanie wynagrodzenia z umów-zlecenia

Zakończenie wykonywania umowy-zlecenia wiąże się zwykle z obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia. Szczegółowy sposób dokonywania rozliczeń w tym zakresie powinna określać umowa. Strony mają zaś dużą swobodę w określeniu nie tylko wysokości, ale także terminu wypłaty wynagrodzenia.

Konsekwencje odmowy wykonania polecenia pracodawcy

Niezaakceptowanie przez podwładnego przeniesienia na nowe stanowisko może skutkować np. rozwiązaniem z nim umowy o pracę, jeżeli przeniesienie było konieczne ze względów zdrowotnych oraz podyktowane wymogiem zawartym w Kodeksie pracy.

Komu trzeba oddać dodatkowy dzień wolny za poniedziałek wielkanocny

Niektórzy pracownicy naszego zakładu pracują w podstawowym systemie czasu pracy przez 5 dni w tygodniu od wtorku do soboty. Poniedziałki i niedziele mają wolne. Czy powinniśmy oddać tym pracownikom dodatkowy dzień wolny za jedno ze świąt wielkanocnych, które przypada w poniedziałek 5 kwietnia br.? Jak w takim przypadku postąpić z niepełnoetatowcami, którzy mają wolne niedziele, poniedziałki, wtorki i środy, a pracują w pozostałe dni?

Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, trwającej łącznie do 33 dni lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Po tym okresie wypłatę zasiłku przejmuje ZUS.

Ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych

Ustalony ryczałt za godziny nadliczbowe przysługuje pracownikowi także wówczas, gdy w danym miesiącu przepracował mniej nadgodzin, niż wynikałoby to z kwoty ryczałtu.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop - nowe zasady obliczania

Obowiązująca od 3 listopada 2009 r. zmiana przepisów porządkuje i doprecyzowuje zasady ustalania wynagrodzenia urlopowego oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Wyjaśniono także, jak dokładnie obliczyć ekwiwalent dla pracowników zatrudnionych na część etatu.

Kiedy do umowy o pracę stosować prawo innego państwa

Wybór określonego prawa właściwego dla umowy o pracę, innego niż prawo kraju, w którym praca jest świadczona, nie wyłącza obowiązku stosowania niektórych reguł prawa pracy obowiązujących w kraju wykonywania pracy.

Godziny nadliczbowe w zadaniowym systemie czasu pracy

Zadaniowy czas pracy może być wprowadzony, gdy praca m.in. wykonywana jest poza normalnym rytmem funkcjonowania zakładu pracy. Nie oznacza to jednak, że pracownikom pracującym nieregularnie nie należy się wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny.

Dodatkowy urlop niepełnosprawnego pracownika

Wydłużenie wymiaru czasu pracy osoby niepełnosprawnej z 7 do 8 godzin dziennie nie wpływa na prawo do dodatkowego urlopu. Przysługuje ono z tytułu samego zaliczenia osoby do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Szkolenie pracowników w dzień wolny od pracy

Szkolenia odbywające się w dni wolne od pracy powinny być wliczane do czasu pracy, jeżeli udział w nich stanowi obowiązek pracowniczy. Rekompensatą za dzień szkolenia w sobotę w pierwszej kolejności jest udzielenie dnia wolnego.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę

Przy rozwiązywaniu umowy o pracę należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe sformułowanie uzasadnienia. Brak w nim np. wszystkich rzeczywistych przyczyn decyzji może być podstawą do uznania rozwiązania stosunku pracy za bezzasadne.

Tworzenie związku zawodowego przez pracowników - obowiązki pracodawców

Pracodawcy, który przeszkadza w utworzeniu zgodnie z prawem organizacji związkowej lub nie dopełnia obowiązku poboru składek związkowych, grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności.

Nagroda jubileuszowa

Pracodawcy nie mają obowiązku wypłacania nagród jubileuszowych, nie jest to bowiem świadczenie powszechne ze stosunku pracy. Wielu pracodawców w przepisach pozakodeksowych przewiduje jednak taki bonus.

Kilka dni urlopu bezpłatnego a miesięczne wynagrodzenie pracownika

Pracownikowi, który w miesiącu przebywa kilka dni na urlopie bezpłatnym, obniża się wynagrodzenie proporcjonalnie o liczbę nieprzepracowanych dni.

Premia regulaminowa a premia uznaniowa

Dochodzenie wypłaty roszczenia pracownika przed sądem pracy może dotyczyć jedynie premii regulaminowej. W odróżnieniu bowiem od premii uznaniowej warunki uzyskania premii regulaminowej są ściśle określone w przepisach wewnętrznych.

Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Status członka rodziny nie zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego osób pobierających stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, na które zostały skierowane przez podmiot inny niż powiatowy urząd pracy.

Dla kogo świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który wykorzystał pełny okres pobierania zasiłku chorobowego i nadal jest niezdolny do pracy, lecz dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdrowia i powrót do pracy.

Dodatek za pracę w nocy

Pracownikowi, który wykonywał pracę w nocy, należy się stosowny dodatek niezależnie od tego, czy praca ta była zaplanowana, czy stanowiła pracę ponadwymiarową.

Ochrona dóbr osobistych pracownika

Pracodawca jest zobowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Poszkodowany, którego dobra osobiste zostały naruszone, może żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy na cel społeczny.

Prace uciążliwe i szkodliwe dla zdrowia kobiet

Jeśli pracodawca nie zapewnia pracownicy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, może ona rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w trybie natychmiastowym. Ma również prawo do odszkodowania za okres równy okresowi wypowiedzenia.

Rozliczanie niedopłaty podatku

W zeznaniach rocznych podatników sporządzanych przez płatnika często występują niedopłaty i nadpłaty. Na płatniku ciąży wówczas obowiązek ich rozliczenia, tj. pobrania niedopłaty od dochodów podatnika, a w przypadku nadpłaty – zaliczenia jej na poczet zaliczki albo dokonania jej zwrotu w gotówce podatnikowi.

Waloryzacja rent i emerytur w 2010 r.

W marcu 2010 r. ZUS zwaloryzował emerytury i renty. Wzrosły również kwoty najniższych świadczeń, dodatków do emerytury lub renty oraz maksymalne kwoty zmniejszenia obowiązujące w razie osiągania przychodu.

Wewnętrzna polityka antymobbingowa pracodawcy

Od 1 stycznia 2004 r. pracodawców obowiązują przepisy dotyczące przeciwdziałania mobbingowi w zakładzie pracy. W tym celu powinni oni wprowadzić wewnętrzne regulacje antymobbingowe w swojej firmie.

Badania profilaktyczne pracowników

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, jeżeli nie przedstawi on aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku.

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę

Za prawidłowe dokonanie potrąceń z wynagrodzenia odpowiada pracodawca. Ponosi on odpowiedzialność wobec pracownika o zwrot niesłusznie potrąconego wynagrodzenia oraz w stosunku do wierzyciela – roszczenie odszkodowawcze z tytułu poniesionej szkody.

REKLAMA