| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Ubezpieczenie zdrowotne osób współpracujących

Ubezpieczenie zdrowotne osób współpracujących

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za osobę współpracującą oblicza, odprowadza do ZUS i finansuje z własnych środków osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Wskazane osoby podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli:

  • posiadają obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu i zamieszkują na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu,
  • nie posiadają obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu i przebywają na terytorium Polski na podstawie wizy pobytowej w celu wykonywania pracy, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, zezwolenia na osiedlenie się, zgody na pobyt tolerowany lub posiadające status uchodźcy nadany w Polsce albo korzystają z ochrony czasowej na jej terytorium,
  • nie posiadają obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu i legalnie zamieszkują na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu.

Ponadto obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają także osoby objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu wykonywania współpracy, które posiadają obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu niezamieszkujące na terytorium państwa członkowskiego UE lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu.

WAŻNE!

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego tej grupy osób powstaje od dnia rozpoczęcia wykonywania współpracy do dnia jej zakończenia.

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej

Począwszy od 1 kwietnia 2003 r. podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osoby współpracującej jest taka sama jak dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Podstawę stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne nie należy stosować ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Stopa procentowa składki

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne jest dla wszystkich grup ubezpieczonych jednakowa. Od 1 stycznia 2007 r. składka wynosi 9% podstawy wymiaru. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna. Nie podlega ona proporcjonalnemu zmniejszeniu do liczby dni podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w danym miesiącu kalendarzowym.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK