| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Ubezpieczenie zdrowotne osób współpracujących

Ubezpieczenie zdrowotne osób współpracujących

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za osobę współpracującą oblicza, odprowadza do ZUS i finansuje z własnych środków osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za osobę współpracującą oblicza, odprowadza do ZUS i finansuje z własnych środków osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne a tytuły ubezpieczenia

Jeżeli osoba współpracująca z osobą prowadzącą działalność uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca z każdego z tych tytułów odrębnie (art. 82 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Sytuacja taka ma miejsce w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń, tj. np. wówczas gdy osoba współpracująca jednocześnie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, pozostaje w stosunku służbowym lub ma prawo do świadczenia emerytalnego lub rentowego.

Przykład

Janina K. współpracuje z osobą prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie handlu od 1 lutego 2008 r. Z tego tytułu podlega zarówno ubezpieczeniom społecznym, jak i ubezpieczeniu zdrowotnemu. W styczniu 2009 r. nabyła prawo do świadczenia emerytalnego. Pomimo tego faktu w dalszym ciągu współpracuje z osobą prowadzącą działalność. Zgodnie z podaną wyżej zasadą składka na ubezpieczenie zdrowotne od chwili nabycia prawa do emerytury będzie opłacana z tytułu współpracy i z tytułu pobierania świadczenia emerytalnego.

Wyjątki

Nie ma obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne za osoby współpracujące, jeżeli mają ustalone prawo do emerytury lub renty i pobierają świadczenie emerytalne lub rentowe w miesięcznej wysokości nieprzekraczającej kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2009 r. jest to 1276 zł), uzyskiwane zaś dodatkowe przychody z tego tytułu nie przekraczają miesięcznie wysokości 50% kwoty najniższej emerytury.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest również opłacana od dodatkowych przychodów uzyskiwanych przez osobę współpracującą z osobą prowadzącą działalność, jeżeli:

  • osoba ta ma ustalone prawo do emerytury lub renty i pobiera świadczenie emerytalne lub rentowe w miesięcznej wysokości nieprzekraczającej kwoty minimalnego wynagrodzenia,
  • osoba ta opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

W przypadku spełnienia któregoś z wymienionych wyżej warunków osoba mająca ustalone prawo do emerytury lub renty podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, jest natomiast zwolniona z opłacania składek na to ubezpieczenie. Oznacza to, że osoba taka jest zobowiązana do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia, jak również ma obowiązek składać co miesiąc dokumenty rozliczeniowe (deklaracja i imienne raporty miesięczne), w których wykazuje podstawę wymiaru składek w wysokości wynikającej z przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz składkę w wysokości „zero”.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK