| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak ustalać prawo i wypłacać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Jak ustalać prawo i wypłacać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, które pracownik otrzymał w związku z wypadkiem przy pracy, zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne są finansowane z ubezpieczenia wypadkowego, czyli przez ZUS. Natomiast świadczenia wypłaca albo pracodawca, albo ZUS. Kto wypłaca te świadczenia, zależy od tego, czy pracodawca/ZUS jest równocześnie uprawniony do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego.

W związku z wypadkiem przy pracy pracownikom przysługuje prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Natomiast pracownikom w związku z wypadkiem w drodze do pracy i z pracy przysługuje wynagrodzenie chorobowe (za pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego w roku kalendarzowym) finansowane ze środków pracodawcy oraz zasiłek chorobowy finansowany ze środków ZUS (za pozostały okres, czyli od 34. dnia choroby). Od 1 lutego 2009 r. pracodawca finansuje wynagrodzenie chorobowe przez 14 dni zwolnienia lekarskiego w roku kalendarzowym pracownikom, którzy ukończyli 50 lat w 2008 r. lub wcześniej (art. 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

(?) W trakcie podróży służbowej 5 stycznia 2009 r. dwóch pracowników uległo wypadkowi. Zdarzenie w protokole powypadkowym zostało uznane za wypadek przy pracy. Czy do wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego wystarczy protokół powypadkowy? Czy protokół powinien zostać zatwierdzony przez ZUS? Jesteśmy uprawnieni do wypłacania zasiłków.

Podstawą wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest zwolnienie lekarskie oraz protokół powypadkowy. O tym, czy zdarzenie jest wypadkiem przy pracy, decyduje pracodawca. Jeżeli jako pracodawca uznali Państwo zdarzenie za wypadek przy pracy i zatwierdzili protokół powypadkowy, powinni Państwo wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Pracodawca, który jest uprawniony do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, wypłaca pracownikom również zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego w związku z wypadkiem przy pracy (art. 10 ustawy wypadkowej).

Jeżeli po 182 dniach zwolnienia lekarskiego pracownik nadal nie odzyska zdolności do pracy i lekarz orzecznik ZUS przyzna mu prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, również świadczenie rehabilitacyjne będą wypłacać Państwo.

Pracownik ma obowiązek dostarczyć do ZUS protokół powypadkowy, jeżeli będzie starał się dodatkowo o jednorazowe odszkodowanie. Przed ustaleniem prawa do jednorazowego odszkodowania ZUS będzie analizował, czy zdarzenie było wypadkiem przy pracy.

ZUS analizuje, czy zdarzenie jest wypadkiem przy pracy także podczas kontroli inspektora ZUS w zakładzie pracy. W trakcie kontroli płatnik składek ma bowiem obowiązek udostępnić inspektorowi wszystkie dokumenty, na podstawie których zostały wypłacone świadczenia z ubezpieczeń społecznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK