| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Choroba pracownika - problem pracodawcy

Choroba pracownika - problem pracodawcy

Kodeks pracy daje pracownikowi zwolnionemu bez jego winy możliwość powrotu do pracy po zakończeniu choroby, która spowodowała rozwiązanie umowy.

Jeżeli pracodawca nie udowodni przed sądem braku możliwości ponownego zatrudnienia pracownika i pracownik wygra spór, będzie miał w stosunku do pracodawcy roszczenie o:

  • nawiązanie stosunku pracy,
  • odszkodowanie za okres pozostawania bez pracy od chwili zgłoszenia się w terminie 6 miesięcy od dnia zwolnienia.

Potwierdza to uchwała Sądu Najwyższego z 10 września 1976 r., I PZP 48/76.

Okres choroby nie zmniejsza wymiaru urlopu

Tak jak długo trwa stosunek pracy chorego pracownika, tak długo nabywa on prawo do urlopu wypoczynkowego. Okres długotrwałej choroby nie jest wymieniony w art. 1552 k.p. razem z okresami nieobecności powodującymi proporcjonalne obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego (jak np. okres trwającego dłużej niż miesiąc urlopu bezpłatnego). A zatem przez okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, a także przez ewentualne pierwsze 3 miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego.

Jeżeli dojdzie do zwolnienia pracownika w trybie art. 53 k.p., pracodawca będzie musiał zapłacić mu ekwiwalent za urlop proporcjonalnie do okresu zatrudnienia.

Ponadto pracownik może po okresie pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego skorzystać od razu z urlopu wypoczynkowego bez konieczności poddania się badaniom kontrolnym i uzyskania zaświadczenia o zdolności do pracy. W ocenie Sądu Najwyższego nie można uznać, że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich (wyrok SN z 28 marca 2008 r., II PK 214/07).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK