| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Leasing pracowniczy

Leasing pracowniczy

Leasing pracowniczy – to czasowe wypożyczenie pracownika innemu pracodawcy (transfer pracownika z jednego zakładu pracy do drugiego).

Aby wypożyczenie było ważne, wymagane są zawarcie porozumienia między pracodawcami oraz zgoda pracownika wyrażona na piśmie. Pracodawca udziela pracownikowi na czas wypożyczenia urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie stosownym porozumieniu (art. 1741 § 1 k.p.).

Porozumienie powinno zawierać informacje dotyczące pracodawcy, który udzieli pracownikowi urlopu bezpłatnego, a także określać pracodawcę, który w okresie urlopu bezpłatnego zatrudni pracownika. Konieczne jest także wskazanie terminu rozpoczęcia i zakończenia pracy u nowego pracodawcy. Nie ma przeszkód prawnych, aby porozumienie dotyczyło większej liczby pracowników, nawet jeżeli nie zostanie ona dokładnie określona. W porozumieniu dotychczasowy pracodawca powinien określić także warunki pracy u nowego pracodawcy, w szczególności wynagrodzenie za pracę.

Pracownik, który wyraził zgodę na wykonywanie pracy u innego pracodawcy, zobowiązuje się jednocześnie do nawiązania stosunku pracy z nowym pracodawcą. Zgoda ta jest jednak warunkowa i zależy od tego, czy zaproponowane warunki będą odpowiadać tym, jakie zostały ustalone w porozumieniu między pracodawcami.

Umowa o pracę z nowym pracodawcą może zostać zawarta na czas określony lub na czas wykonywania danej pracy.

Dotychczasowy stosunek pracy nie ulega rozwiązaniu, ale jest jedynie zawieszony. W momencie gdy zakończy się urlop bezpłatny, pracownik ma obowiązek powrotu do pracy u dotychczasowego pracodawcy.

Przepisy nie wskazują przykładowej formy takiej umowy – może być ona dowolna (na podstawie art. 300 k.p.). Do celów dowodowych wskazane jest porozumienie pisemne.

Z reguły z instytucji leasingu pracowniczego pracodawcy korzystają w razie potrzeby zastępstwa pracownika (np. w związku z chorobą lub urlopem macierzyńskim), przy nietypowych projektach wymagających specjalistycznej wiedzy czy doświadczenia podczas prac sezonowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK