| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Przyczyna wypowiedzenia

Przyczyna wypowiedzenia

Przepisy prawa pracy nie zawierają katalogu przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę. Przykłady takich okoliczności zawiera jednak bardzo bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego:

  • przyczyną, która uzasadnia wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, jest negatywna ocena pracy. Pracodawca, który podaje powyższą przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, powołując się na znane pracownikowi negatywne wyniki kontroli, nie narusza art. 30 § 4 k.p.,
  • nie spełnia wymagań określonych w przepisie pracodawca, który w piśmie wypowiadającym pracownikowi umowę o pracę stawia pracownikowi zarzut „niewłaściwego wywiązywania się z obowiązków”,
  • pracodawca może wskazać kilka przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę, w tym przyczyny dotyczące pracownika i inne: niedotyczące pracownika lub dotyczące pracodawcy; wypowiedzenie jest uzasadnione, gdy choćby jedna ze wskazanych przyczyn była usprawiedliwiona,
  • wskazanie jako przyczyny wypowiedzenia umowy „braku dyscypliny pracy” nie narusza art. 30 § 4 k.p., jeżeli w okolicznościach sprawy stanowi uogólnienie zarzutów skonkretyzowanych wcześniej w pismach doręczonych pracownikowi i zamieszczonych w jego aktach osobowych.

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę nie wystarczy również podanie jednej z przyczyn wymienionych w art. 52 k.p. Muszą być one doprecyzowane, np. przez wskazanie, na czym polegało ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
Przyczyna wypowiedzenia musi być wskazana pisemnie, najpóźniej z chwilą złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę. Sprzeczne jest wskazanie przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę w piśmie doręczonym pracownikowi później niż złożenie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy. Doręczenie pracownikowi wypowiedzenia za pomocą faksu stanowi naruszenie art. 30 § 3 k.p., ale jest skuteczne, powoduje rozpoczęcie biegu okresu wypowiedzenia.

Przyczyna nie może być uzupełniona po złożeniu oświadczenia o rozwiązaniu, w szczególności po wniesieniu przez pracownika powództwa do sądu pracy. Nie może również wykazać zasadności wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie innej przyczyny niż wskazana w wypowiedzeniu. Nie narusza przepisów wskazanie przez pracodawcę w oświadczeniu woli o wypowiedzeniu umowy o pracę błędnej podstawy prawnej odnoszącej się do przyczyny opisowo powołanej, rzeczywistej, konkretnej i uzasadniającej wypowiedzenie, o której pracownik wiedział.

Podanie przyczyny rozwiązania umowy o pracę dotyczy także pracownika rozwiązującego umowę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy oraz z powodu mobbingu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK