| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Przyczyna wypowiedzenia

Przyczyna wypowiedzenia

Przepisy prawa pracy nie zawierają katalogu przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę. Przykłady takich okoliczności zawiera jednak bardzo bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego:

  • przyczyną, która uzasadnia wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, jest negatywna ocena pracy. Pracodawca, który podaje powyższą przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, powołując się na znane pracownikowi negatywne wyniki kontroli, nie narusza art. 30 § 4 k.p.,
  • nie spełnia wymagań określonych w przepisie pracodawca, który w piśmie wypowiadającym pracownikowi umowę o pracę stawia pracownikowi zarzut „niewłaściwego wywiązywania się z obowiązków”,
  • pracodawca może wskazać kilka przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę, w tym przyczyny dotyczące pracownika i inne: niedotyczące pracownika lub dotyczące pracodawcy; wypowiedzenie jest uzasadnione, gdy choćby jedna ze wskazanych przyczyn była usprawiedliwiona,
  • wskazanie jako przyczyny wypowiedzenia umowy „braku dyscypliny pracy” nie narusza art. 30 § 4 k.p., jeżeli w okolicznościach sprawy stanowi uogólnienie zarzutów skonkretyzowanych wcześniej w pismach doręczonych pracownikowi i zamieszczonych w jego aktach osobowych.

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę nie wystarczy również podanie jednej z przyczyn wymienionych w art. 52 k.p. Muszą być one doprecyzowane, np. przez wskazanie, na czym polegało ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
Przyczyna wypowiedzenia musi być wskazana pisemnie, najpóźniej z chwilą złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę. Sprzeczne jest wskazanie przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę w piśmie doręczonym pracownikowi później niż złożenie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy. Doręczenie pracownikowi wypowiedzenia za pomocą faksu stanowi naruszenie art. 30 § 3 k.p., ale jest skuteczne, powoduje rozpoczęcie biegu okresu wypowiedzenia.

Przyczyna nie może być uzupełniona po złożeniu oświadczenia o rozwiązaniu, w szczególności po wniesieniu przez pracownika powództwa do sądu pracy. Nie może również wykazać zasadności wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie innej przyczyny niż wskazana w wypowiedzeniu. Nie narusza przepisów wskazanie przez pracodawcę w oświadczeniu woli o wypowiedzeniu umowy o pracę błędnej podstawy prawnej odnoszącej się do przyczyny opisowo powołanej, rzeczywistej, konkretnej i uzasadniającej wypowiedzenie, o której pracownik wiedział.

Podanie przyczyny rozwiązania umowy o pracę dotyczy także pracownika rozwiązującego umowę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy oraz z powodu mobbingu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK