| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Postępowanie pojednawcze

Postępowanie pojednawcze

Postępowanie pojednawcze – to uregulowany przepisami Kodeku pracy rodzaj pracowniczego postępowania przedsądowego.

Przed skierowaniem sprawy na drogę sądową pracownik może żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą, powoływaną wspólnie przez pracodawcę i zakładową organizację związkową (jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, komisję powołuje pracodawca, po uzyskaniu pozytywnej opinii pracowników). W tym samym trybie określa się także czas trwania kadencji komisji oraz liczbę jej członków.

Przepisy wprowadzają ograniczenia podmiotowe odnoszące się do zajmowania stanowiska w komisji. Członkiem komisji pojednawczej nie może być: osoba zarządzająca w imieniu pracodawcy zakładem pracy, główny księgowy, radca prawny i osoba prowadząca sprawy osobowe, zatrudnienia i płac.

Postępowanie pojednawcze jest wszczynane na wniosek pracownika zgłoszony na piśmie lub ustnie do protokołu.

Zgłoszenie przez pracownika wniosku do komisji pojednawczej przerywa bieg terminów do:

  • odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę,
  • żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania przy rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub wygaśnięciu umowy o pracę,
  • żądania nawiązania umowy o pracę w przypadku odmowy przyjęcia do pracy.

Komisja pojednawcza przeprowadza postępowanie pojednawcze w zespołach składających się co najmniej z 3 członków tej komisji.

Pracodawca nie może skierować sporu do komisji pojednawczej – swoich roszczeń może dochodzić jedynie przed sądem pracy.

Główną zaletą postępowania pojednawczego jest szybkość. Komisja powinna dążyć do tego, aby załatwienie sprawy nastąpiło w drodze ugody w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Postępowanie pojednawcze zostało także ograniczone czasowo w sprawach, w których zgłoszenie przerywa bieg ustawowych terminów, postępowanie pojednawcze musi zostać ukończone z upływem 14 dni od dnia złożenia wniosku przez pracownika. W pozostałych zaś z upływem 30 dni od dnia złożenia wniosku. Celem postępowania pojednawczego jest doprowadzenie do zawarcia z pracownikiem ugody. Przepisy nie dopuszczają zawarcia ugody, która byłaby sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego.

Jeżeli mimo zawarcia porozumienia pracodawca nie respektuje ugody, podlega ona wykonaniu w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, po uprzednim nadaniu jej przez sąd pracy klauzuli wykonalności. Sąd może odmówić nadania klauzuli tylko w sytuacji, gdy ze złożonych akt komisji wynika, że ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego. Nie wyklucza to możliwości dochodzenia ustalenia niezgodności z prawem lub zasadami współżycia społecznego na zasadach ogólnych. Zgodnie z przyjętą linią orzeczniczą klauzula zasad współżycia społecznego wyznacza granice, w ramach których dopuszczalne jest korzystanie z praw podmiotowych w stosunkach pracy. W konkretnej sytuacji faktycznej może się okazać, że korzystanie z tego prawa oznaczałoby naruszenie (wykroczenie poza granice) zasad współżycia społecznego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Olszewski

Elektrofarm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK