| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Postępowanie pojednawcze

Postępowanie pojednawcze

Postępowanie pojednawcze – to uregulowany przepisami Kodeku pracy rodzaj pracowniczego postępowania przedsądowego.

Przed skierowaniem sprawy na drogę sądową pracownik może żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą, powoływaną wspólnie przez pracodawcę i zakładową organizację związkową (jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, komisję powołuje pracodawca, po uzyskaniu pozytywnej opinii pracowników). W tym samym trybie określa się także czas trwania kadencji komisji oraz liczbę jej członków.

Przepisy wprowadzają ograniczenia podmiotowe odnoszące się do zajmowania stanowiska w komisji. Członkiem komisji pojednawczej nie może być: osoba zarządzająca w imieniu pracodawcy zakładem pracy, główny księgowy, radca prawny i osoba prowadząca sprawy osobowe, zatrudnienia i płac.

Postępowanie pojednawcze jest wszczynane na wniosek pracownika zgłoszony na piśmie lub ustnie do protokołu.

Zgłoszenie przez pracownika wniosku do komisji pojednawczej przerywa bieg terminów do:

  • odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę,
  • żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania przy rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub wygaśnięciu umowy o pracę,
  • żądania nawiązania umowy o pracę w przypadku odmowy przyjęcia do pracy.

Komisja pojednawcza przeprowadza postępowanie pojednawcze w zespołach składających się co najmniej z 3 członków tej komisji.

Pracodawca nie może skierować sporu do komisji pojednawczej – swoich roszczeń może dochodzić jedynie przed sądem pracy.

Główną zaletą postępowania pojednawczego jest szybkość. Komisja powinna dążyć do tego, aby załatwienie sprawy nastąpiło w drodze ugody w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Postępowanie pojednawcze zostało także ograniczone czasowo w sprawach, w których zgłoszenie przerywa bieg ustawowych terminów, postępowanie pojednawcze musi zostać ukończone z upływem 14 dni od dnia złożenia wniosku przez pracownika. W pozostałych zaś z upływem 30 dni od dnia złożenia wniosku. Celem postępowania pojednawczego jest doprowadzenie do zawarcia z pracownikiem ugody. Przepisy nie dopuszczają zawarcia ugody, która byłaby sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego.

Jeżeli mimo zawarcia porozumienia pracodawca nie respektuje ugody, podlega ona wykonaniu w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, po uprzednim nadaniu jej przez sąd pracy klauzuli wykonalności. Sąd może odmówić nadania klauzuli tylko w sytuacji, gdy ze złożonych akt komisji wynika, że ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego. Nie wyklucza to możliwości dochodzenia ustalenia niezgodności z prawem lub zasadami współżycia społecznego na zasadach ogólnych. Zgodnie z przyjętą linią orzeczniczą klauzula zasad współżycia społecznego wyznacza granice, w ramach których dopuszczalne jest korzystanie z praw podmiotowych w stosunkach pracy. W konkretnej sytuacji faktycznej może się okazać, że korzystanie z tego prawa oznaczałoby naruszenie (wykroczenie poza granice) zasad współżycia społecznego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK