| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Postępowanie pojednawcze

Postępowanie pojednawcze

Natomiast, jeśli postępowanie przed komisją pojednawczą nie doprowadziło do zawarcia ugody, komisja na żądanie pracownika zgłoszone w terminie 14 dni od dnia zakończenia postępowania pojednawczego ma obowiązek niezwłocznego przekazania sprawy właściwemu sądowi pracy. W takiej sytuacji pracownik nie ma obowiązku sporządzania dodatkowych pism – z mocy prawa wniosek pracownika o polubowne rozstrzygnięcie sporu przez komisję pojednawczą zastępuje pozew. Pracownik może również zrezygnować z pośrednictwa komisji i zamiast zgłoszenia tego żądania wnieść pozew bezpośrednio do sądu na zasadach ogólnych, obowiązujących w sprawach pracowniczych.

Pracownik ma także prawo wystąpić do sądu pracy w terminie 30 dni od dnia zawarcia ugody z żądaniem uznania jej za bezskuteczną, jeżeli uważa, że ugoda narusza jego słuszny interes. Jednakże w sprawach dotyczących rozwiązania, wygaśnięcia lub nawiązania stosunku pracy z żądaniem takim pracownik może wystąpić tylko przed upływem 14 dni od dnia zawarcia ugody. Terminy te są tzw. terminami prekluzyjnymi (zawitymi). Po ich upływie uprawnienie pracownika do zaskarżenia wymienionej czynności prawnej wygasa. Sąd nie może ani przywrócić uchybionego terminu, ani też nie uwzględnić upływu tego terminu.

Sprawowanie obowiązków członka komisji pojednawczej jest funkcją społeczną. Jednak członek komisji zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w pracach komisji. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić komisji pojednawczej warunki lokalowe oraz środki techniczne umożliwiające właściwe jej funkcjonowanie. Ponosi także wydatki związane z jej działalnością. Wydatki te obejmują również równowartość utraconego wynagrodzenia za czas nieprzepracowany przez pracownika w związku z udziałem w postępowaniu pojednawczym.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK