| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Przesunięcie urlopu wypoczynkowego

Przesunięcie urlopu wypoczynkowego

Przesunięcie urlopu wypoczynkowego – urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę. Dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa – w takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Niekiedy zdarza się, że urlop nie może odbyć się w terminie z góry zaplanowanym. Wówczas możliwe jest jego przesunięcie.

Decyzję o przesunięciu urlopu podejmuje wyłącznie pracodawca. Może to uczynić na wniosek pracownika lub z własnej inicjatywy.

Wniosek pracownika powinien być umotywowany ważnymi przyczynami. W orzecznictwie Sądu Najwyższego wskazuje się, że „ważne przyczyny”, które leżą u podstaw wniosku pracownika o przesunięcie terminu urlopu, podlegają ocenie m.in. z punktu widzenia funkcji urlopu. Nie naruszy więc przepisów pracodawca, który odmówi przesunięcia terminu urlopu ze względu na cele sprzeczne z jego wypoczynkową funkcją, chyba że przemawiałby za tym szczególny interes osobisty lub rodzinny pracownika. W razie odmowy przesunięcia urlopu – jeżeli pracownik stawił się do pracy w okresie planowanego urlopu wypoczynkowego – może wystąpić z roszczeniem o zapłatę wynagrodzenia z tytułu pozostawania w gotowości do pracy. Jeżeli pracownik został zwolniony z pracy z powodu nieświadczenia pracy w okresie, w którym występował o udzielenie urlopu wypoczynkowego – może ponadto żądać uznania takiego wypowiedzenia za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach.

Samodzielne przesunięcie terminu urlopu przez pracownika stanowi naruszenie podstawowego obowiązku pozostawania w gotowości do pracy i może stanowić przyczynę wypowiedzenia stosunku pracy.

Przesunięcie urlopu z inicjatywy pracodawcy może nastąpić jedynie z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika może spowodować poważne zakłócenia toku pracy. O istnieniu tych przyczyn decyduje wyłącznie pracodawca.

W okolicznościach uzasadniających przesunięcie urlopu na inny termin niż określony w planie urlopów lub ustalony po porozumieniu z pracownikiem pracodawca udziela pracownikowi niewykorzystanego urlopu w terminie z nim uzgodnionym. Nowy termin urlopu nie może być ustalony wyłącznie przez pracownika w dowolny sposób.

W przypadku gdy pracownik podjął już czynności związane z planowanym urlopem, np. dokonał zapłaty za wypoczynek, a przesunięcie urlopu następuje z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, pracodawca będzie miał obowiązek zwrócić pracownikowi poniesione wydatki podobnie jak w przypadku podjęcia decyzji o odwołaniu pracownika z urlopu wypoczynkowego. Zwrot powinien objąć koszty poniesione przez pracownika, które pozostają w bezpośrednim związku z nieudzieleniem pracownikowi urlopu w zaplanowanym terminie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK