| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Pozbawienie prawa do zasiłków

Pozbawienie prawa do zasiłków

Jeżeli ubezpieczony będący pracownikiem został odsunięty od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej, zasiłek chorobowy nie przysługuje, jeżeli nie podjął on proponowanej mu przez pracodawcę innej pracy niezabronionej takim osobom, odpowiadającej jego kwalifikacjom zawodowym, lub którą może wykonywać po uprzednim przeszkoleniu.

Nie otrzyma również zasiłku ubezpieczony, którego niezdolność została spowodowana umyślnym przestępstwem lub wykroczeniem popełnionym przez tego ubezpieczonego, pod warunkiem stwierdzenia tego prawomocnym orzeczeniem sądu. Z tego samego powodu ubezpieczony zostanie pozbawiony świadczenia rehabilitacyjnego.

W przypadku gdy niezdolność do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu, taki ubezpieczony nie otrzyma zasiłku przez okres pierwszych 5 dni tej niezdolności. Stwierdzenie tych okoliczności pozbawi ubezpieczonego także świadczenia rehabilitacyjnego.

Przepisy wiążą również negatywne konsekwencje anulowania świadczenia zasiłkowego dla osoby uprawnionej do niego, jeżeli w okresie orzeczonej niezdolności do pracy wykonuje ona pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia – w tym przypadku traci prawo do zasiłku za cały okres zwolnienia. Jest to bowiem klasyczny przykład odpadnięcia podstawy wypłaty zasiłku. W tym przypadku nie dość, że dochodzi do utraty uprawnienia do świadczenia, to dodatkowo okoliczność ta sprawia, że nieobecność pracownika w pracy zostanie zakwalifikowana jako nieobecność nieusprawiedliwiona, która może być podstawą rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 52 k.p. dotyczącym ciężkiego naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Podobnie jest w sytuacji, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane. Z tych samych powodów ubezpieczony zostanie pozbawiony prawa do zasiłku opiekuńczego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK