| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Praca „na wezwanie”

Praca „na wezwanie”

Praca „na wezwanie” – to jedna z tzw. nietypowych, elastycznych form zatrudniania. Praca „na wezwanie” nie jest regulowana żadnymi przepisami prawnymi.

Polega na tym, że pracownik musi pozostawać w całkowitej dyspozycji pracodawcy, który może go wezwać w celu świadczenia pracy niemal w każdym wybranym przez siebie momencie. Pracownik nie wie więc, kiedy będzie wezwany oraz czy w ogóle okresy wykonywania pracy będą miały miejsce.

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest więc oczekiwanie w domu (bądź dowolnym innym miejscu) na wezwanie pracodawcy. Z oczywistych względów nie jest więc możliwe zawarcie takiej umowy o pracę w ramach obowiązującego porządku prawnego. Wobec tego przy regulacji pracy „na wezwanie” można posługiwać się posiłkowo przepisami odnoszącymi się do instytucji dyżuru. Dyżur może być pełniony w zakładzie pracy, w domu lub w innym miejscu wskazanym przez pracodawcę, jednak jest to w dalszym ciągu pozostawanie jedynie w gotowości do wykonywania pracy poza normalnymi godzinami pracy, nie zaś faktyczne świadczenie pracy.

Praca „na wezwanie” znajduje zastosowanie przede wszystkim w sytuacjach, kiedy pracodawca nie jest w stanie z góry zaplanować i przewidzieć, kiedy będzie potrzebował pracownika, stąd najpopularniejsza jest np. w handlu, hotelarstwie, transporcie powietrznym i turystyce.

W praktyce z „legalnym” zatrudnieniem „na wezwanie” najczęściej spotykamy się przy korzystaniu z pracowników tymczasowych oraz przy zatrudnieniu sezonowym i dorywczym.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK