| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Praca sezonowa

Praca sezonowa

Praca sezonowa – to praca wykonywana przez część roku, związana z określonym sezonem, tj. z właściwą porą roku, w szczególności z warunkami atmosferycznymi.

Żaden akt prawny nie reguluje tego typu pracy. Z uwagi na jej charakter i ścisłe powiązanie wyłącznie z porą roku podstawą zatrudnienia przy pracy sezonowej będzie w większości przypadków umowa o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Umowa o pracę sezonową może być także poprzedzona umową na okres próbny.

Do umów o pracę sezonową nie stosuje się natomiast przepisów, na podstawie których kolejna umowa na czas określony przekształca się w umowę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio te same strony zawarły dwukrotnie umowę na czas określony na następujące po sobie okresy, a przerwa między rozwiązaniem jednej a nawiązaniem kolejnej umowy nie przekraczała miesiąca. Przepis stanowi wprost, że wskazana reguła nie dotyczy umów zawartych w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.

Przy zatrudnieniu sezonowym bardzo często wykorzystuje się także przepisy dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych. Przez pracę tymczasową rozumie się także zadania o charakterze sezonowym i okresowym.

Dany pracodawca może być jednocześnie pracodawcą sezonowym i niesezonowym, czyli oferującym pracę przez cały rok. W praktyce pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników w ramach pracy sezonowej, określają w układach zbiorowych pracy odpowiednie regulacje dotyczące takiej pracy, w tym warunków zatrudniania.

Pracownikiem sezonowym może być także młodociany zatrudniony na podstawie umowy o pracę przy pracach lekkich.

Do pracowników sezonowych znajdują zastosowanie w zasadzie wszystkie podstawowe zasady prawa pracy oraz obowiązki stron wskazane w Kodeksie pracy, np. pracownik sezonowy ma obowiązek poddawania się badaniom lekarskim oraz przejść szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pewne ułatwienia występują natomiast przy ustalaniu czasu pracy pracownika sezonowego. W rolnictwie i hodowli, a także przy pilnowaniu mienia i ochronie okres rozliczeniowy, który z reguły obejmuje 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, może być przedłużony z 4 do 6 miesięcy, a jeżeli jest to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy – nawet do 12 miesięcy. Także okres rozliczeniowy, w którym stosowany jest system równoważnego czasu pracy, przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych może być przedłużony maksymalnie do 4 miesięcy. Przy pracach sezonowych dobrze sprawdza się także system przerywanego czasu pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Łunio

Niezależny ekspert ds. programu Płatnik. Były wieloletni administrator przekazu elektronicznego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiadał za administrację siecią i aplikacjami interakcyjnymi (m.in. programem Płatnik) w Kompleksowym Systemie Informatycznym i od strony klienta ZUS. Doświadczony szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK