| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Praca nakładcza

Praca nakładcza

Praca nakładcza – to rodzaj pracy wykonywanej przez tzw. wykonawców na rzecz nakładców (pracodawców). Nie jest regulowana przepisami Kodeksu pracy i różni się w sposób zasadniczy od klasycznego stosunku pracy.

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę nakładczą stosowane jest przede wszystkim w przypadku chęci podjęcia pracy przez osoby niepełnosprawne oraz kobiety wychowujące dzieci. Z drugiej strony zakres prac chałupniczych jest ograniczony – nie każda praca może być wykonywana w tym systemie. Na podstawie umowy o pracę nakładczą jej strony określają minimalną miesięczną ilość pracy, której wykonanie należy do obowiązków wykonawcy. Należy ustalić to w taki sposób, aby jej wykonanie zapewniało uzyskanie co najmniej 50% najniższego wynagrodzenia, tj. kwotę co najmniej 380 zł. Jeżeli jednak praca nakładcza stanowi dla wykonawcy wyłączne lub główne źródło utrzymania, ilość pracy powinna być tak ustalona, aby jej wykonanie zapewniało uzyskanie wynagrodzenia nie mniejszego od najniższego wynagrodzenia.

Umowa o pracę nakładczą ma charakter mieszany, zawiera w sobie elementy zarówno umowy o pracę, jak i cywilnej umowy o dzieło.

Umowę o pracę nakładczą dużo łatwiej jest więc wypowiedzieć w porównaniu z kodeksowym odpowiednikiem umowy. Na podstawie stanowiska Sądu Najwyższego należy stwierdzić, że wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony przez nakładcę nie wymaga uzasadnienia przyczyn wypowiedzenia ani przeprowadzenia konsultacji tego wypowiedzenia ze związkami zawodowymi. Ułatwione jest także rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy wykonawcy.

Przepisy przykładowo wskazują przyczyny wypowiedzenia:

  • ciężkie naruszenie obowiązków wynikających z umowy, a w szczególności wadliwe wykonywanie z winy wykonawcy powierzonej pracy,
  • nieprzestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • nierozliczanie się w ustalonych terminach z pobranych surowców lub materiałów,
  • niewykonywanie bez uzasadnionych przyczyn przez okres 3 miesięcy umówionej ilości pracy,
  • dokonanie nadużyć w zakresie korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

W braku odmiennych postanowień umowy nakładca jest zobowiązany zapewnić wykonawcy surowce, materiały lub inne przedmioty oraz narzędzia, maszyny i urządzenia niezbędne do wykonywania pracy nakładczej, jak również do utrzymywania w należytym stanie technicznym maszyn i urządzeń, z wyjątkiem bieżącej konserwacji. Jeżeli nakładca nie spełnia swojego obowiązku w tym zakresie i przez to uniemożliwia wykonanie miesięcznej ilości pracy określonej w umowie, za czas niewykonania pracy wykonawcy przysługuje wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy, jednak nie wyższe od najniższego wynagrodzenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK