| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Praca nakładcza

Praca nakładcza

Wynagrodzenie za wykonaną pracę oblicza się według stawek jednostkowych, a gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy – przy zastosowaniu innej odpowiedniej formy wynagrodzenia za tę pracę, ustalonej w umowie lub w obowiązujących u danego nakładcy zasadach wynagradzania wykonawców.

Wykonawcy przysługuje także odpłatność z tytułu użytkowania w pracy nakładczej maszyn, urządzeń i narzędzi stanowiących własność wykonawcy – w wysokości odpowiadającej wartości ich odtworzenia. Zasady takich odpłatności powinny określać zakładowe regulaminy pracy nakładczej lub umowa.

W sposób odmienny oblicza się także wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego. Wykonawcy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie przeciętnego wynagrodzenia uzyskanego przez niego w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli urlop jest udzielany za okres krótszy – na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z okresu faktycznie przepracowanego, obejmującego pełne miesiące kalendarzowe. Wynagrodzenie za 1 dzień urlopu ustala się, dzieląc tak uzyskane przeciętne miesięczne wynagrodzenie przez 22. Następnie należy pomnożyć wynagrodzenie za 1 dzień urlopu przez liczbę dni udzielonego urlopu.

Nakładca jest zobowiązany troszczyć się:

  • o bezpieczne i higieniczne warunki wykonywania pracy,
  • aby wydawać polecenia usuwania stwierdzonych uchybień w zakresie bhp i kontrolować wykonanie tych poleceń oraz
  • o współdziałanie przy wykonywaniu zarządzeń i zaleceń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy.

Jeżeli praca nakładcza wykonywana jest w lokalu mieszkalnym wykonawcy, nakładca nie może powierzać prac, których wykonywanie jest szkodliwe dla zdrowia wykonawcy lub jego współmieszkańców.

Nakładca zatrudniający stale co najmniej 20 wykonawców ma obowiązek wprowadzić regulamin pracy nakładczej. Jeżeli dodatkowo działa u niego zakładowa organizacja związkowa, musi zasięgnąć opinii tej organizacji przed ustaleniem regulaminu. Regulamin określa wzajemne obowiązki nakładcy i wykonawców, w szczególności zasady i tryb przydziału pracy, terminy i sposób wypłacania wynagrodzenia za pracę oraz zwrot wykonawcom kosztów produkcji, terminy i miejsce wydawania surowców i materiałów oraz przyjmowania wykonanych produktów i usług.

Wykonawcy podlegają obowiązkowo jedynie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Ubezpieczeniu chorobowemu osoby te podlegają dobrowolnie, natomiast nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK