| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Prace interwencyjne

Prace interwencyjne

W przypadku zatrudnienia bezrobotnych powyżej 50. roku życia pracodawca może wnioskować dodatkowo o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia nowego stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.

W przypadku zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych bezrobotnych, którzy:

  • spełniają warunki konieczne do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego – refundacja jest przyznawana w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia,
  • nie spełniają warunków koniecznych do uzyskania świadczenia przedemerytalnego – refundacja jest przyznawana w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.

Pracodawca ubiegający się o skierowanie bezrobotnych do wykonywania prac interwencyjnych składa do powiatowego urzędu pracy wypełniony wniosek o zorganizowanie prac interwencyjnych wraz z odpowiednimi załącznikami. Rozpatrzenie wniosku następuje w terminie 30 dni od daty jego złożenia wraz z kompletem wymaganych załączników. W zawartej umowie z powiatowym urzędem pracy określa się m.in.: liczbę bezrobotnych oraz okres, na jaki zostaną zatrudnieni, rodzaj i miejsce wykonywania prac interwencyjnych oraz niezbędne lub pożądane kwalifikacje bezrobotnych, terminy i wysokość refundowanych przez powiatowy urząd pracy kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne.

W dalszej kolejności pracodawca zawiera umowę o pracę ze skierowanymi bezrobotnymi w pełnym wymiarze czasu pracy z wynagrodzeniem nie niższym niż minimalne.

Po wypłaceniu wynagrodzenia i opłaceniu składki ZUS z tytułu zatrudnienia pracowników interwencyjnych pracodawca składa do powiatowego urzędu pracy wniosek o zwrot części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne za skierowanych bezrobotnych zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych.

Pracodawca otrzyma zwrot wydatków poniesionych na wynagrodzenie i składkę ZUS w wysokości ustalonej w umowie w ciągu 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku o zwrot części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne za skierowanych bezrobotnych zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »