| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Prace interwencyjne

Prace interwencyjne

W przypadku zatrudnienia bezrobotnych powyżej 50. roku życia pracodawca może wnioskować dodatkowo o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia nowego stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.

W przypadku zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych bezrobotnych, którzy:

  • spełniają warunki konieczne do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego – refundacja jest przyznawana w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia,
  • nie spełniają warunków koniecznych do uzyskania świadczenia przedemerytalnego – refundacja jest przyznawana w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.

Pracodawca ubiegający się o skierowanie bezrobotnych do wykonywania prac interwencyjnych składa do powiatowego urzędu pracy wypełniony wniosek o zorganizowanie prac interwencyjnych wraz z odpowiednimi załącznikami. Rozpatrzenie wniosku następuje w terminie 30 dni od daty jego złożenia wraz z kompletem wymaganych załączników. W zawartej umowie z powiatowym urzędem pracy określa się m.in.: liczbę bezrobotnych oraz okres, na jaki zostaną zatrudnieni, rodzaj i miejsce wykonywania prac interwencyjnych oraz niezbędne lub pożądane kwalifikacje bezrobotnych, terminy i wysokość refundowanych przez powiatowy urząd pracy kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne.

W dalszej kolejności pracodawca zawiera umowę o pracę ze skierowanymi bezrobotnymi w pełnym wymiarze czasu pracy z wynagrodzeniem nie niższym niż minimalne.

Po wypłaceniu wynagrodzenia i opłaceniu składki ZUS z tytułu zatrudnienia pracowników interwencyjnych pracodawca składa do powiatowego urzędu pracy wniosek o zwrot części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne za skierowanych bezrobotnych zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych.

Pracodawca otrzyma zwrot wydatków poniesionych na wynagrodzenie i składkę ZUS w wysokości ustalonej w umowie w ciągu 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku o zwrot części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne za skierowanych bezrobotnych zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK