| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Prawa pracodawcy

Prawa pracodawcy

Prawa pracodawcy – to zespół norm, które przewidują uprawnienia pracodawcy w ramach stosunku pracy.

Prawa pracodawcy nie zostały sklasyfikowane w żadnym akcie prawnym – nie ma więc otwartego katalogu tych uprawnień. Najważniejszym ich źródłem jest Kodeks pracy.

Podstawowym prawem pracodawcy jest prawo do swobodnego zatrudnienia pracownika. Pracodawca ma pełne prawo wyboru osoby, z którą zostanie nawiązany stosunek pracy, ustalenia warunków pracy i płacy oraz korzystania z wyników pracy pracownika. Od osoby ubiegającej się o zatrudnienie pracodawca może żądać podania danych osobowych obejmujących: imię i nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Niezależnie od danych osobowych może także domagać się wskazania: numeru PESEL oraz innych danych osobowych pracownika, a także imion i nazwisk oraz dat urodzenia dzieci pracownika, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy.

Po nawiązaniu stosunku pracy pracodawca ma przede wszystkim prawo oczekiwać od pracownika, że ten będzie wypełniał swoje obowiązki rzetelnie i bez zbędnej zwłoki.

Pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi, jeżeli jest to konieczne ze względu m.in. na wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub grupy, do której pracownik należy, stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania bądź z innych uzasadnionych przyczyn.

Pochodną prawa do zatrudniania jest prawo do zwolnienia pracownika, który w sposób nieprawidłowy wykonuje swoje obowiązki pracownicze. Prawo to napotyka jednak wiele ograniczeń wynikających przede wszystkim z przepisów Kodeksu pracy, przede wszystkim o dopuszczalności rozwiązania stosunku pracy.

Pracodawca może więc rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie: ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem, zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK