| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Prawo koalicji

Prawo koalicji

Prawo koalicji – to prawo zrzeszania się pracowników i pracodawców w celu reprezentacji i obrony swoich praw i interesów. Pracownicy i pracodawcy mają prawo tworzyć organizacje i przystępować do tych organizacji. Zasady tworzenia i działania organizacji określa m.in. ustawa o związkach zawodowych oraz ustawa o organizacjach pracodawców. Prawo zrzeszania się pracowników i pracodawców gwarantuje przede wszystkim Konstytucja RP oraz Konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 87 i 98 oraz Europejska Karta Społeczna.

Podstawową formą zrzeszania się pracowników jest związek zawodowy. Prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych mają pracownicy bez względu na podstawę stosunku pracy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, jeżeli nie są pracodawcami. Osobom wykonującym pracę nakładczą również przysługuje prawo wstępowania do związków zawodowych działających w zakładzie pracy, z którym nawiązały umowę. Przejście na emeryturę lub rentę nie pozbawia prawa przynależności i wstępowania do związków zawodowych. Osoby bezrobotne w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu zachowują również prawo przynależności do związków zawodowych, a jeśli nie są członkami związków zawodowych, mają prawo wstępowania do związków zawodowych w przypadkach i na warunkach określonych statutami tych związków. Nikt nie może ponosić ujemnych następstw z powodu przynależności do związku zawodowego lub pozostawania poza nim albo wykonywania funkcji związkowej. W szczególności nie może to być warunkiem nawiązania stosunku pracy i pozostawania w zatrudnieniu oraz awansowania pracownika.

Pracodawcy mają prawo tworzyć, bez uzyskania uprzedniego zezwolenia, związki według swojego uznania, a także przystępować do tych organizacji, z zastrzeżeniem stosowania się do ich statutów. Związki pracodawców mają prawo tworzenia federacji i konfederacji, a także przystępowania do nich, a każdy związek, federacja i konfederacja mają prawo do przystępowania do międzynarodowych organizacji pracodawców. Związki pracodawców, ich federacje i konfederacje nie mogą podejmować działań zmierzających do ograniczenia praw pracowników do zrzeszania się w związki zawodowe oraz działań mających na celu sprawowanie kontroli nad związkami pracowników. Podstawowym zadaniem związków pracodawców, ich federacji i konfederacji jest ochrona praw i reprezentowanie interesów, w tym gospodarczych, zrzeszonych członków wobec związków zawodowych, organów władzy i administracji rządowej oraz organów samorządu terytorialnego. Związek pracodawców powstaje z mocy uchwały o jego założeniu, podjętej na zgromadzeniu założycielskim przez co najmniej 10 pracodawców.

Pracodawcy oraz organy administracji są zobowiązani tworzyć warunki umożliwiające korzystanie z uprawnienia do zrzeszania się.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK