| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Przedawnienie roszczeń zasiłkowych

Przedawnienie roszczeń zasiłkowych

Przedawnienie roszczeń zasiłkowych – terminy przedawnienia roszczeń zasiłkowych różnią się od terminów przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy.

Przedawnieniu ulegają roszczenia o zasiłki wypłacane z ubezpieczenia chorobowego, wypadkowego i emerytalno-rentowego: chorobowy, macierzyński, wyrównawczy, opiekuńczy i pogrzebowy.

Roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego, wyrównawczego, macierzyńskiego oraz opiekuńczego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Jeżeli jednak niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia. Jeżeli niewypłacanie zasiłku w całości lub w części było następstwem błędu płatnika składek (którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych) albo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat.

Na identycznych zasadach ulegają przedawnieniu roszczenia zasiłkowe z ubezpieczenia wypadkowego z drobnymi jednak odstępstwami. Ustawa wypadkowa uzależnia przyznanie niektórych świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego: zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, jednorazowego odszkodowania oraz pokrycia niektórych kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą od braku zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Prawo do tych świadczeń przedawnia się, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia wypadku lub od dnia złożenia wniosku o przyznanie tych świadczeń z tytułu choroby zawodowej.

Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. Jeżeli zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w tym terminie było niemożliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej, prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy od daty sporządzenia aktu zgonu. Dokumentem potwierdzającym wskazane okoliczności jest zaświadczenie Policji lub prokuratury albo odpis zupełny aktu zgonu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK