| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Protokół powypadkowy

Protokół powypadkowy

Protokół powypadkowy – to dokument, który musi zostać sporządzony w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, w którym dokumentuje się okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy.

Protokół powypadkowy sporządza zespół powypadkowy według wzoru ustalonego w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (DzU nr 227, poz. 2298). Prawidłowo sporządzony protokół powypadkowy stanowi dokument urzędowy – jego treść jest dowodem na to, że miały miejsce opisane w nim fakty oraz że zakwalifikowano je jako wypadek przy pracy.

Jeżeli ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku wskutek uzasadnionych przeszkód lub trudności nastąpiło w terminie dłuższym niż 14 dni, zespół powypadkowy musi podać przyczynę tego opóźnienia w treści protokołu powypadkowego.

Zespół powypadkowy dołącza do protokołu powypadkowego zapis wyjaśnień poszkodowanego i informacji uzyskanych od świadków wypadku, a także inne dokumenty zebrane w czasie ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, w szczególności pisemną opinię lekarza lub innych specjalistów, szkice lub fotografie miejsca wypadku, a także odrębne zdanie złożone przez członka zespołu powypadkowego oraz uwagi i zastrzeżenia poszkodowanego, a przy wypadku śmiertelnym – zastrzeżenia rodziny stanowiące integralną część protokołu.

W związku z ustaleniami zawartymi w protokole powypadkowym każdy członek zespołu jest uprawniony do wniesienia do protokołu powypadkowego zdania odrębnego, które powinien uzasadnić. W razie rozbieżności zdań członków zespołu powypadkowego o treści protokołu decyduje pracodawca.

Zespół powypadkowy jest zobowiązany zapoznać poszkodowanego, a w razie śmiertelnego wypadku uprawnionych członków rodziny, z treścią protokołu powypadkowego przed jego zatwierdzeniem.

Poszkodowany ma prawo do:

  • wglądu do akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek i odpisów oraz kopii,
  • zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym, a członkowie rodziny zmarłego ubezpieczonego – do zapoznania się z treścią protokołu powypadkowego.

Zespół powypadkowy ma także obowiązek pouczyć ich o prawie do zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym, ze szczególnym uwzględnieniem ustaleń mających wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Protokół powypadkowy sporządza się w niezbędnej liczbie egzemplarzy i wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową doręcza niezwłocznie pracodawcy w celu jego zatwierdzenia. Pracodawca ma obowiązek zatwierdzić protokół powypadkowy nie później niż w ciągu 5 dni od dnia jego sporządzenia. W przeciwnym razie zwraca niezatwierdzony protokół w celu wyjaśnienia i uzupełnienia go przez zespół powypadkowy, jeżeli do treści protokołu zostały zgłoszone zastrzeżenia przez poszkodowanego lub członków rodziny zmarłego wskutek wypadku pracownika albo protokół ten nie odpowiada warunkom określonym w rozporządzeniu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK