| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Protokół powypadkowy

Protokół powypadkowy

Zespół powypadkowy po dokonaniu wyjaśnień lub niezbędnych uzupełnień w protokole powypadkowym sporządza nie później niż w ciągu 5 dni nowy protokół powypadkowy, do którego dołącza protokół niezatwierdzony przez pracodawcę.

Zatwierdzony protokół powypadkowy pracodawca niezwłocznie doręcza poszkodowanemu pracownikowi, a w razie wypadku śmiertelnego członkom rodziny uprawnionym do zapoznania się z treścią protokołu powypadkowego.

Stwierdzenie w protokole powypadkowym, że wypadek nie jest wypadkiem przy pracy albo że zachodzą okoliczności, które mogą mieć wpływ na prawo pracownika do świadczeń przysługujących z tytułu wypadku, wymaga szczegółowego uzasadnienia i wskazania dowodów stanowiących podstawę takiego stwierdzenia.

Protokół powypadkowy dotyczący wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych pracodawca niezwłocznie doręcza właściwemu inspektorowi pracy. Jeżeli – w ocenie inspektora pracy – przekazany protokół zawiera ustalenia naruszające uprawnienia pracownika albo nieprawidłowe wnioski profilaktyczne, właściwy inspektor pracy może zwrócić protokół pracodawcy z wnioskiem o ponowne ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku. Wniosek powinien być uzasadniony. Pracodawca, nie później niż w terminie 5 dni od otrzymania zwróconego protokołu wraz z uzasadnieniem wniosku o ponowne ustalenie przyczyn i okoliczności wypadku, jest zobowiązany przekazać właściwemu inspektorowi pracy nowy protokół powypadkowy, do którego dołącza uprzednio doręczony protokół.

Protokół powypadkowy wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową pracodawca przechowuje przez 10 lat.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »