| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Praca u innego pracodawcy

Praca u innego pracodawcy

Praca u innego pracodawcy – to praca, którą wykonuje pracownik u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami.

Na podstawie porozumienia obecny pracodawca zobowiązuje się do udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego w ściśle określonym celu: podjęcia pracy przez czas określony u innego pracodawcy, z którym zawarł porozumienie, na podstawie którego drugi pracodawca zatrudnia pracownika.

Pracownik musi wyrazić na to pisemną zgodę, po czym zawiera z nowym pracodawcą umowę o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy.

W czasie trwania zatrudnienia u drugiego pracodawcy stosunek pracy z pracodawcą dotychczasowym ulega zawieszeniu. Jednakże okres urlopu bezpłatnego wlicza się do zakładowego stażu pracy. Natomiast czynności prawne nowego pracodawcy podejmowane wobec pracownika nie wywierają żadnego skutku w dotychczasowym stosunku pracy.

Po zakończeniu urlopu bezpłatnego pracownik ma obowiązek powrócić do swojego macierzystego pracodawcy, a pracodawca musi go dopuścić do wykonywania pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by strony ustaliły wcześniejsze zakończenie urlopu bezpłatnego.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego wskazuje się, że praca u innego pracodawcy na tej podstawie nie dotyczy sytuacji, w której pracodawca powierzy (poleci) pracownikowi wykonywanie pracy określonej w umowie o pracę na rzecz innego pracodawcy. Pracownik nie staje się wówczas pracownikiem tego innego pracodawcy i nie od niego należy mu się wynagrodzenie. Jest to polecenie wykonywania pracy w wyznaczonym miejscu, znajdującym się u innego pracodawcy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »