| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową

Przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową

Przestępstwo może być popełnione w 3 formach. Po pierwsze, może polegać na niezawiadomieniu w terminie właściwego organu o wypadku przy pracy lub chorobie zawodowej. Po drugie, na niesporządzeniu wymaganej dokumentacji dotyczącej takiego wypadku lub choroby. Po trzecie, na nieprzedstawieniu wymaganej dokumentacji dotyczącej wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
Obowiązek sporządzenia odpowiedniej dokumentacji wypadku przy pracy obejmuje: sporządzenie protokołu powypadkowego po przeprowadzeniu postępowania, sporządzenie statystycznej karty wypadku przy pracy, wpisania wypadku przy pracy do rejestru. Analogiczną dokumentację prowadzi się przy chorobie zawodowej.

Obowiązek przedstawienia dokumentacji obejmuje w odniesieniu do wypadku przy pracy: doręczenie protokołu powypadkowego poszkodowanemu pracownikowi, a w razie wypadku śmiertelnego – uprawnionym do świadczeń członkom rodziny pracownika, doręczenie właściwemu inspektorowi pracy protokołów powypadkowych dotyczących wypadków śmiertelnych, ciężkich lub zbiorowych, przedstawienie dokumentacji na żądanie uprawnionych organów ochrony prawnej oraz choroby zawodowej, m.in.: przedstawienie dokumentacji lekarskiej przy kierowaniu pracownika do zakładu służby zdrowia uprawnionego do rozpoznawania chorób zawodowych, przedstawienie dokumentacji na żądanie uprawnionych organów ochrony prawnej.

Przestępstwo niezawiadomienia o wypadku przy pracy i chorobie zawodowej ma charakter umyślny i możliwe jest do popełnienia zarówno z zamiarem bezpośrednim, jak i ewentualnym.

Przestępstwo może być popełnione jedynie przez osobę, na której spoczywa obowiązek zawiadomienia o wypadku przy pracy lub chorobie zawodowej, sporządzenia dokumentacji wypadku lub choroby lub przedstawienia dokumentacji wypadku czy choroby. Do podmiotów tych zaliczamy przede wszystkim: pracodawcę, pracownika kierującego komórką służby bhp, zakładowego społecznego inspektora pracy, lekarza, który rozpoznał lub podejrzewa przypadek choroby zawodowej, innych członków zespołu powypadkowego.

Przestępstwo zagrożone jest karą grzywny do 180 stawek dziennych albo karą ograniczenia wolności.

W przypadku tego przestępstwa raczej nie będzie możliwe orzeczenie jakiegokolwiek środka karnego.

Przestępstwo jest ścigane z oskarżenia publicznego, z urzędu.

Udaremnianie lub utrudnianie kontroli. Przestępstwo to polega na udaremnianiu lub utrudnianiu osobie uprawnionej do kontroli w zakresie inspekcji pracy lub osobie przybranej jej do pomocy wykonania czynności służbowej. Zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Udaremnianie przeprowadzenia kontroli oznacza takie zachowanie, które całkowicie uniemożliwia przeprowadzenie czynności kontrolnych, może np. polegać na uniemożliwieniu wglądu do dokumentacji czy też niewpuszczeniu na teren zakładu, który ma być kontrolowany. Natomiast przez utrudnianie należy rozumieć zakłócenie realizacji czynności kontrolnych, w tym podejmowanie działań zmierzających do jej ograniczenia, np. przez umożliwienie dostępu tylko do wybranych dokumentów.

Przestępstwo udaremniania lub utrudniania kontroli może być popełnione umyślnie, zarówno w zamiarze bezpośrednim, jak i ewentualnym – gdy sprawca zdawał sobie sprawę z tego, że jego działanie lub zaniechanie mogło utrudniać kontrolę i godził się z tym.

Kompetencje podmiotów dokonujących takiej kontroli oraz zasady i tryb jej przeprowadzenia normują przepisy ustaw o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy o Społecznej Inspekcji Pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK