| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową

Przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową

Niedopełnienie obowiązków przez pracodawcę może polegać zarówno na zaniechaniu, jak i na działaniu. Niedopełnienie obowiązków musi narażać pracownika na bezpośrednie (konkretne) niebezpieczeństwo. Ponadto powstałe bezpośrednie niebezpieczeństwo musi grozić utratą życia albo ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, tj. pozbawieniem wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia czy w razie innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej lub znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała.

Przestępstwo może być popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie. Jego nieumyślna postać zachodzi w sytuacji, gdy sprawca, mając świadomość niezachowania ostrożności wymaganych w danych okolicznościach, nie przewiduje (a mógł i powinien przewidzieć), że będzie to się łączyć ze sprowadzeniem bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia pracownika.

Odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w danym zakładzie pracy ponosi zawsze tylko pracodawca. Pracodawcą w rozumieniu przepisu będzie osoba fizyczna oraz jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej. W przypadku jednostki organizacyjnej podmiotem odpowiedzialnym będzie natomiast osoba wykonująca czynności pracodawcy lub reprezentująca pracodawcę. Ponadto do kręgu osób odpowiedzialnych za stan bhp doktryna prawa pracy zalicza inne podmioty, które mogą być odpowiedzialne z tytułu przestępstwa, tj. osoby kierujące pracownikami, kierowników jednostek organizacyjnych, brygadzistów.

Przestępstwo, gdy ma postać umyślnego, zagrożone jest wyłącznie karą pozbawienia wolności do lat 3, natomiast przestępstwo nieumyślne – karą alternatywną – grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Sąd może orzec środek karny w postaci zakazu zajmowania określonego stanowiska lub zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo, nie podlega karze.

Przestępstwo jest ścigane z oskarżenia publicznego.

Niezawiadomienie o wypadku przy pracy i chorobie zawodowej. Przestępstwo to polega na narażeniu na niebezpieczeństwo interesów pracownika związanych z uzyskaniem odpowiednich świadczeń – uprawnień wynikających z ubezpieczenia społecznego. Oprócz gwarancji otrzymania tych świadczeń informacja o wypadku przy pracy lub o chorobie zawodowej ma przyczynić się również do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a właściwym organom do uzyskania rzetelnych informacji o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK