| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową

Przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową

Przestępstwo to może być popełnione tylko umyślnie z zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym.

Podmiotem odpowiedzialnym za jego popełnienie może być wyłącznie osoba, na której ciąży obowiązek zgłoszenia określonych danych, mających wpływ na ustalenie prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz wysokość tych świadczeń. Będzie to zatem płatnik, jeżeli:

  • jeżeli ciąży na nim obowiązek zgłoszenia innych osób lub innej osoby (przyjmuje się, że nie popełnia przestępstwa osoba uprawniona do uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego, nawet jeśli na niej ciążył obowiązek zgłoszenia danych),
  • osoba, którą zgłasza lub powinien zgłosić do ubezpieczenia społecznego, wykonuje pracę zarobkową (tzn. nie jest np. osobą bezdomną).

W praktyce będzie to pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia społecznego pracowników, a także jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna pozostająca z inną osobą w stosunku prawnym uzasadniającym objęcie tej osoby ubezpieczeniem społecznym (np. przy umowie-zleceniu). Poza pracodawcą może to być jeszcze np. osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą (w stosunku do osób współpracujących przy prowadzeniu takiej działalności) oraz inne podmioty.

Przestępstwo niezgłoszenia danych do ubezpieczenia usankcjonowane jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Wobec sprawcy może być również orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.

Przestępstwo jest ścigane z oskarżenia publicznego z urzędu.

Niedopełnienie obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Ochroną przed tym przestępstwem objęci są wyłącznie pracownicy, czyli osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy, natomiast nie korzystają z niej inne grupy podmiotów, którym pracodawca również jest zobowiązany zapewnić odpowiednią ochronę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, np. osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę – osoby te są chronione, ale w ramach przepisów o przestępstwach przeciwko życiu i zdrowiu.

Podstawowymi dobrami chronionymi przepisem są życie i zdrowie pracownika. Podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy odpowiada za niedopełnienie wynikających stąd obowiązków i tym samym narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Szczegółowe obowiązki pracodawcy w tym zakresie precyzują przepisy Kodeksu pracy i innych aktów prawnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK