| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową

Przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową

Odpowiedzialna z mocy przepisu będzie także osoba wykonująca czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, która będąc zobowiązana orzeczeniem sądu do wypłaty wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia ze stosunku pracy, obowiązku tego nie wykonuje.

Ponieważ odnowa stosunku pracy na podstawie orzeczenia sądowego przywracającego do pracy następuje dopiero po zaistnieniu dodatkowego warunku, jakim jest zgłoszenie przez pracownika gotowości do niezwłocznego podjęcia pracy w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy (lub po tym terminie – jeżeli jego przekroczenie nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika), a nie na podstawie samego orzeczenia sądu, po jego uprawomocnieniu, należy przyjąć, że to przestępstwo zostaje popełnione dopiero wtedy, gdy pracownik zgłasza w ustawowym terminie gotowość do podjęcia pracy, a osoba wykonująca czynności zakresu prawa pracy utrudnia mu to przez odmowę ponownego przyjęcia do pracy.

Przestępstwo to może być popełnione wyłącznie umyślnie i tylko w zamiarze bezpośrednim. Działanie sprawcy przestępstwa musi się charakteryzować także determinacją i pełną świadomością.

Na gruncie przepisu sprawcą może być wyłącznie osoba wykonująca czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, tzn. pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu, tj. zawsze osoba fizyczna.

Przestępstwo zagrożone jest sankcją w postaci kary grzywny, karty ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

Sąd skazując za popełnienie tego przestępstwa, może orzec również środek karny w postaci zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.

Przestępstwo ścigane jest z oskarżenia publicznego z urzędu. Tym samym może nastąpić bez zgody, a nawet wiedzy pracownika. Nie jest również wymagany żaden dodatkowy wniosek o ściganie pokrzywdzonego pracownika w tej sprawie.

Niezgłoszenie do ubezpieczenia społecznego. Przepisy gwarantują osobom wykonującym pracę zarobkową prawo do otrzymywania świadczeń z ubezpieczenia społecznego w przewidzianej przepisami ubezpieczeniowymi wysokości. Przestępstwo to może więc polegać na: niezgłoszeniu wymaganych danych (a także niezawiadomieniu o zmianie danych) albo zgłoszeniu danych nieprawdziwych (a także przedstawieniu nieprawdziwych informacji o zmianach danych) mających wpływ na prawo do świadczeń albo na ich wysokość. O istocie tego przestępstwa świadczy okoliczność, że dane zgłoszone przez pracodawcę mają realny wpływ na prawo do świadczeń i ich wysokość w przyszłości. Przestępstwo będzie miało również miejsce w sytuacji, gdy zostanie niedotrzymany termin 7 dni na zgłoszenie do ubezpieczenia albo zmian w zgłoszeniu, liczony od zajścia okoliczności uzasadniających zgłoszenie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK