| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę – oznacza zmianę podmiotową pracodawcy w dotychczasowych stosunkach zatrudnienia. W związku z przejściem zakładu pracy przepisy prawa pracy nakładają na dotychczasowego i nowego pracodawcę wiele obowiązków, które muszą zostać spełnione. Przyznają także pracownikowi pewne uprawnienia, które umożliwiają mu m.in. łatwe rozstanie się z pracodawcą przejmującym.

Najważniejszym obowiązkiem pracodawców jest obowiązek poinformowania pracowników o zamierzonym przejęciu. Jeżeli u pracodawców nie działają organizacje związkowe, zarówno dotychczasowy, jak i nowy pracodawca informują na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, jego przyczynach, prawnych i ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, np. wszelkich zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudniania pracowników, w tym warunków pracy, płacy, przekwalifikowania. W przypadku gdy w zakładzie działają organizacje związkowe, ten obowiązek spoczywa na dotychczasowym pracodawcy. Przekazanie informacji powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed planowanym przejęciem zakładu pracy.

Szczególną rolę wśród wymaganych do podania pracownikom informacji pełni termin przejścia zakładu pracy. Uzależnione jest od niego uprawnienie pracownika do rozwiązania umowy o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem. Od dnia zawiadomienia biegnie 2-miesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę w tym trybie. Termin ten należy do terminów zawitych, po których upływie czynność prawna nie może być skutecznie dokonana.

Zgodnie z przyjętą linią orzecznictwa, niewykonanie przez dotychczasowego pracodawcę obowiązku udzielenia informacji i pouczenia nie wpływa jednak na sam skutek przejęcia zakładu pracy lub jego części.

Rozwiązanie przez pracownika stosunku pracy bez wypowiedzenia za 7-dniowym uprzedzeniem wywołuje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z wypowiedzeniem stosunku pracy przez pracodawcę. W związku z tym były pracownik zachowuje uprawnienia, jakie przepisy prawa pracy łączą z faktem, gdy do ustania stosunku pracy doszło w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę. Pracownikowi, który skorzystał z powyższego uprawnienia, nie przysługuje jednak z tego tytułu odszkodowanie.

Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę nie powoduje konieczności rozwiązania umów o pracę z pracownikami. Nie jest również konieczne wydawanie świadectw pracy pracownikom czy wypowiadanie im warunków pracy i płacy. Ze swojej natury przejęcie części zakładu pracy w tym trybie nie powoduje ustania dotychczasowych umów o pracę z pracownikami zatrudnionymi u poprzedniego pracodawcy. Zmiana pracodawcy została oparta na zasadzie automatyzmu bez konieczności dokonania przez pracownika oraz pracodawców jakichkolwiek czynności dodatkowych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK