| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Wynagrodzenie akordowe

Wynagrodzenie akordowe

Wynagrodzenie akordowe - to jeden z systemów wynagradzania wykorzystywany głównie w procesach produkcyjnych. Sprowadza się do ustalenia tzw. stawki akordowego wynagrodzenia godzinowego uzależnionej od wytworzonych w tym czasie np. produktów czy usług (wynagrodzenie jest równe liczbie wykonanych produktów pomnożonych przez stawkę akordową).

Wyróżniamy system akordowy tzw.:

  • prosty – należne wynagrodzenie jest obliczane wprost proporcjonalnie do liczby wykonanych jednostek produktów, a płaca za jednostkę tego produktu nie zmienia się i nie zależy od liczby wytworzonych sztuk,
  • progresywny (jedno- lub wielostopniowy) – jego cechą jest ustalenie zmiennej płacy za jednostkę produktu – stawki podwyższonej, jednak dopiero za każdy produkt wykonany ponad przyjętą normę podstawową,
  • zryczałtowany – to system najbardziej zbliżony do klasycznej formy wynagradzania, w którym pracownik otrzymuje z góry ustaloną wysokość wynagrodzenia, niezależnie od wykonanej pracy.

Elementem niezbędnym do prawidłowo ustalonego systemu akordowego jest określenie norm pracy, tj. miernika nakładu pracy, jej wydajności i jakości. Nieustalenie normy pracy w tym systemie wynagrodzenia uniemożliwia ustalenie stawki akordowej i ceny akordowej. System jest wadliwy, jeżeli jednocześnie nie przewidziano w nim obowiązywania gwarancyjnej stawki akordowego wynagrodzenia godzinowego. Od normy pracy zależy wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w tym systemie.

Normy powinny precyzyjnie wskazywać, ile jednostek produktów pracownik powinien wykonać w określonej jednostce czasu lub ile czasu pracownik musi poświęcić na wykonanie określonej partii produktów. Normy pracy mogą być ustalane, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy.

Zastosowanie akordowego systemu nie wyłącza stosowania przepisów o czasie pracy, w tym przepisów o wynagrodzeniu za godziny nadliczbowe.

Pracodawca ma obowiązek tak ustalić parametry akordowego systemu wynagrodzenia, by przy wykonywaniu pracy w ciągu 8 godzin w danej dobie zarobek odpowiadał iloczynowi godzin pracy i ustalonej godzinowej stawce akordowej. W przeciwnym razie przyjęty system akordowy będzie wadliwy.

Pracodawca ma też obowiązek prowadzenia szczegółowej dokumentacji w zakresie stosowanego systemu wynagradzania akordowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK