| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Utwór pracowniczy

Utwór pracowniczy

Utwór pracowniczy – to każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia, stworzony przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy.

Jeżeli ustawa o prawach autorskich i prawach pokrewnych lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków pracowniczych, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.

Strony umowy mogą w zasadzie swobodnie kształtować kwestię sposobu i zakresu nabywanych praw autorskich do utworu pracowniczego. Może to nastąpić np. przez precyzyjne określenie w samej umowie o pracę reguł rządzących nabywaniem tych praw przez pracodawcę. Z pracownikiem–twórcą można również zawrzeć odrębną umowę, przewidującą np. dodatkowe wynagrodzenie dla pracownika z tego tytułu. Jedyne ograniczenia w tym zakresie wynikają z bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa autorskiego oraz podstawowych zasad rządzących stosunkami umownymi.

Utworem pracowniczym nie będzie utwór stworzony przy okazji wykonywania obowiązków pracowniczych. W odniesieniu do takiego utworu prawa autorskie zarówno majątkowe, jak i osobiste pozostaną przy pracowniku.

Do utworu pracowniczego prawa autorskie będzie miał zarówno pracownik, jak i pracodawca. Prawa osobiste przysługują wyłącznie pracownikowi i chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, m.in. prawo do autorstwa utworu, oznaczeniu utworu swoim nazwiskiem. Jedynie wyjątkowo mogą zostać ograniczone. Natomiast majątkowe prawa autorskie obejmują wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do otrzymywania wynagrodzenia za korzystanie z utworu – ta kategoria praw z reguły jest przyznawana pracodawcy. Autorskie prawa osobiste zawsze pozostają przy twórcy. Pracownik nie może się zrzec autorskich praw osobistych. Nie może ich również przenieść na rzecz pracodawcy.

Pracodawca nabywa autorskie prawa majątkowe z chwilą przyjęcia utworu. Utwór staje się własnością pracodawcy dopiero, gdy pracodawca ma możliwość zapoznania się z nim i ewentualnie zaakceptowania przez złożenie odpowiedniego oświadczenia.

Chwilą powstania prawa autorskiego jest moment ustalenia utworu. Prawo powstaje początkowo na rzecz twórcy i dopiero przyjęcie utworu powoduje przejście majątkowych praw autorskich na pracodawcę. Strony umowy mogą dowolnie uregulować chwilę nabycia autorskiego prawa majątkowego pracownika. Nie mogą jednak w sposób swobodny kształtować zakresu nabywanych przez pracodawcę praw. Ustawodawca udzielił pracodawcy terminu 6 miesięcy od dostarczenia utworu na złożenie stosownego oświadczenia woli. W przypadku braku reakcji ze strony pracodawcy uważa się, że utwór został przyjęty bez zastrzeżeń. Strony mogą również swobodnie kształtować długość tego terminu, zarówno skracając go, jak i wydłużając.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK