| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy – to bezpłatny urlop w wymiarze 3 lat udzielany na wniosek pracownika złożony minimum na 2 tygodnie przed planowanym jego rozpoczęciem, w celu sprawowania osobistej opieki nad małym dzieckiem w wieku do lat 4. Może on zostać udzielony zarówno matce, jak i ojcu dziecka lub jego opiekunom.

Pracownik, bez względu na to, czy korzystał już z urlopu wychowawczego do ukończenia przez dziecko 4 lat życia, może skorzystać z urlopu w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika.

Rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy.

Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego.

Warunkiem koniecznym do jego otrzymania jest pozostawanie w stosunku pracy minimum 6 miesięcy. Do tego okresu wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia.

Urlop nie musi zostać wykorzystany jednorazowo, ale też nie więcej niż w 4 częściach. Odwołanie z urlopu pracownika może nastąpić tylko wtedy, gdy jest wykorzystywany niezgodnie z przeznaczeniem (np. kobieta opiekująca się dzieckiem podejmuje w tym czasie zatrudnienie w innym miejscu). W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Okres urlopu wychowawczego wliczany jest do okresu zatrudnienia u pracodawcy, u którego pracownik pracował przed pójściem na urlop. Po złożeniu przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę ani też rozwiązać umowy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jeżeli pracownik złoży wniosek o urlop wychowawczy po dokonaniu przez pracodawcę czynności zmierzającej do rozwiązania stosunku pracy, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności.

Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracodawca zobowiązany jest zatrudnić pracownika na stanowisku równorzędnym lub innym zgodnym z jego kwalifikacjami, ale nie za niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Podczas urlopu można się ubiegać o dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w tym okresie. Świadczenie to ma charakter zależny i przysługuje tylko osobom uprawnionym do otrzymywania zasiłku rodzinnego. Co do zasady dodatek wypłacany jest przez okres korzystania z urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż 24 miesiące kalendarzowe.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK