| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Urlop na żądanie

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie – to urlop, który ze swej istoty ma zapewnić pracownikowi czas wolny w sytuacjach trudnych z góry do przewidzenia. Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni takiego urlopu w każdym roku kalendarzowym. Żądanie udzielenia urlopu powinno zostać zgłoszone najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Zawiadomienie o zamiarze skorzystania z urlopu może zostać dokonane w dowolnej formie

Łączny wymiar takiego urlopu nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy.

Urlop na żądanie jest częścią urlopu, do którego pracownik nabywa prawo po przepracowaniu jednego miesiąca (pierwszy urlop) lub z dniem 1 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, w którym pracownik podjął pierwszą pracę (kolejny urlop).

Urlop na żądanie to szczególny sposób wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Może zostać wykorzystany jednorazowo w całości bądź częściami według potrzeb pracownika.

Tylko w bardzo wyjątkowych sytuacjach pracodawca może odmówić jego udzielenia, w szczególności jeśli pracownik korzysta ze swojego prawa w sposób sprzeczny z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem lub z zasadami współżycia społecznego. W tej sytuacji pracodawca może potraktować nieobecność pracownika jako nieusprawiedliwioną, mimo złożenia przez pracownika żądania udzielenia urlopu. Pracodawca może również odmówić pracownikowi skorzystania z urlopu na żądanie, jeśli byłoby to sprzeczne z zasadą dbałości o dobro i mienie pracodawcy (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.).

Nieuzasadniona odmowa jego udzielenia stanowi natomiast wykroczenie, za które pracodawcy grozi kara grzywny.

Niemożność wykorzystania urlopu udzielonego na żądanie z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą pracownika powoduje, że pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu na żądanie w terminie późniejszym.

Każdy z pracodawców ma obowiązek ewidencjonowania udzielonych w danym roku dni urlopu na żądanie oraz wpisywania ich do świadectwa pracy, w którym należy podać liczbę dni i godzin wykorzystanego urlopu na żądanie.

W przypadku niewykorzystania urlopu na żądanie w danym roku kalendarzowym, urlop ten w następnym roku kalendarzowym stanie się normalnym urlopem wypoczynkowym, z którego pracownik będzie korzystał na zasadach ogólnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK