| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Umowa o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny – to szczególny rodzaj umowy na czas określony. Każda umowa o pracę może być poprzedzona umową na okres próbny.

Taka umowa ma na celu sprawdzenie przydatności pracownika do wykonywanej pracy na określonym stanowisku, jego kwalifikacji, podejścia do pracy, z drugiej zaś strony ma umożliwić pracownikowi zapoznanie się z danym pracodawcą, dokonanie oceny zaspokojenia oczekiwań pracownika związanych z zatrudnieniem.

Maksymalny czas jej trwania nie został poddany woli stron, ale jest limitowany ustawowo. Umowa na okres próbny nie może przekraczać 3 miesięcy. W literaturze przedmiotu przyjmuje się jednak, że jeśli została zawarta na okres krótszy, może być przedłużana do wyczerpania granicy 3 miesięcy.

U danego pracodawcy bez względu na liczbę powierzanych po kolei stanowisk w okresie próby na podstawie tego rodzaju umowy można być zatrudnionym tylko raz.

Umowa na okres próbny rozwiązuje się z chwilą nadejścia terminu, na który została zawarta, bez konieczności składania oświadczeń przez strony.

Umowa o pracę zawarta na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Nie jest dopuszczalne zawarcie umowy na okres próbny z młodocianym zatrudnionym w celu przygotowania zawodowego, ani w przypadku nawiązania spółdzielczej umowy o pracę.

Umowa na okres próbny może zostać rozwiązana na podstawie porozumienia stron. Ponadto może być wypowiedziana przez każdą ze stron. Okresy wypowiedzenia są skrócone i wynoszą:

  • 3 dni robocze (jeśli umowa nie przekracza 2 tygodni),
  • 1 tydzień (jeżeli umowa przekracza dwa tygodnie),
  • 2 tygodnie (jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Robert Reinfuss

Doradca biznesowy w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, praktyk zarządzania oraz autor licznych publikacji. Specjalizuje się strategicznym HR, systemach zarządzania, technikach podnoszenia efektywności pracy i polityce wynagrodzeniowej Dyrektor Personalny Roku 1999 Autor książek o zarządzaniu: „Rynek celów. Zwrot z inwestycji w HR” wyd. 2012 oraz „MBO prosta skuteczna technika zarządzania Twoja firmą” wyd. 2009 – jedynego podręcznika poświęconego technikom zarządzania przez cele w j. polskim Autor metody zarządzania Market of Objectives™ oraz metodologii pomiaru rentowności ValueView™ Ukończył socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i Oxford University oraz Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) w Wielkiej Brytanii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK