| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Transgraniczna umowa o pracę

Transgraniczna umowa o pracę

Transgraniczna umowa o pracę – to umowa zawierana między pracownikiem będącym obywatelem polskim a zagranicznym zakładem pracy, w sytuacji gdy zagraniczna spółka nie ma np. w Polsce żadnego przedsiębiorstwa czy innego podmiotu upoważnionego do jej reprezentacji na terenie naszego kraju. Może mieć to również miejsce w przypadku, gdy zagraniczny pracodawca myśli dopiero o utworzeniu odpowiedniego podmiotu w Polsce i już na tym etapie zachodzi potrzeba zatrudnienia pracownika.

Dopuszczalność zawierania tego typu umów przewiduje prawo prywatne międzynarodowe. Strony stosunku pracy mogą poddać go wybranemu przez siebie prawu, jeżeli pozostaje ono w związku z tym stosunkiem.

Jeżeli strony nie dokonały wyboru prawa, stosunek pracy podlega prawu państwa, w którym strony w chwili powstania tego stosunku mają miejsce zamieszkania albo siedzibę. Jeżeli praca jest, była lub miała być wykonywana w przedsiębiorstwie pracodawcy, rozstrzyga, zamiast jego miejsca zamieszkania albo siedziby siedziba przedsiębiorstwa. Stąd próbując ustalić prawo właściwe, należy przede wszystkim rozstrzygnąć, czy stosunek pracy istnieje między dwiema osobami fizycznymi czy między pracodawcą, który jest osobą prawną, a pracownikiem (będącym osobą fizyczną).

Natomiast w sytuacji gdy strony nie mają miejsca zamieszkania albo siedziby w tym samym państwie i nie dokonały wyboru prawa, stosuje się prawo państwa, w którym praca jest, była lub miała być wykonywana.

Nie oznacza to jednak całkowitej swobody stron. W odniesieniu do niektórych kwestii przepisy prawa polskiego wprowadzają wymóg zachowania właściwości. Pracownik świadczący pracę na terytorium Polski stosownie do okoliczności składających się na ten stosunek zatrudnienia będzie chroniony powszechnie obowiązującymi przepisami polskiego Kodeksu pracy.

Natomiast w braku wyboru prawa do umów o pracę stosuje się:

  • prawo państwa, w którym pracownik zazwyczaj świadczy pracę w wykonaniu umowy i to nawet wówczas, gdy jest tymczasowo oddelegowany do innego państwa albo,
  • prawo państwa, w którym znajduje się przedsiębiorstwo, w którym pracownik został zatrudniony, jeżeli zazwyczaj nie świadczy on pracy w jednym i tym samym państwie, chyba że z całokształtu okoliczności wynika, że umowa o pracę wykazuje ściślejszy związek z innym państwem. W takim przypadku stosuje się prawo tego innego państwa.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Trivago

Porównywarka internetowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK