| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Środki ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej - to wszelkie środki noszone lub trzymane przez pracownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń związanych z występowaniem niebezpiecznych lub szkodliwych czynników w środowisku pracy, w tym również wszelkie akcesoria i dodatki przeznaczone do tego celu, które mogą mieć wpływ na jego bezpieczeństwo lub zdrowie.

Konieczność ich zapewnienia to jeden z najważniejszych obowiązków pracodawcy. Oprócz ich wydania przepisy nakładają na pracodawcę dalsze czynności z tym związane, przede wszystkim obowiązek poinformowania pracowników o sposobach posługiwania się tymi środkami, które muszą spełniać wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odpowiednich przepisach.

Środki ochrony indywidualnej muszą odpowiadać standardom określonym w Polskich Normach. Powinny spełniać następujące warunki:

  • zapewniać wystarczającą ochronę przed występującymi zagrożeniami,
  • być zaprojektowane oraz wykonane zgodnie z wymaganiami ergonomii w taki sposób, aby w przewidywanych warunkach używania, do których są przeznaczone, użytkownik mógł normalnie wykonywać wszystkie czynności w przypadku zagrożenia, korzystając równocześnie z odpowiedniej ochrony na możliwie najwyższym osiągalnym poziomie (tj. takim, powyżej którego niedogodności związane z ich noszeniem uniemożliwiają ich skuteczne używanie podczas narażenia na zagrożenia lub uniemożliwiają normalne wykonywanie czynności).

Środki ochrony indywidualnej powinny być tak zbudowane, aby wykluczały zagrożenia i inne niedogodności w przewidywanych warunkach użytkowania. Materiały, z których są wyprodukowane części i materiały użyte do produkcji środków ochrony indywidualnej, łącznie z produktami ich rozkładu, nie powinny wpływać niekorzystnie na zdrowie lub higienę użytkownika. Każda część składowa środków ochrony, która ma kontakt lub która potencjalnie może mieć kontakt z użytkownikiem podczas jej używania, powinna być gładka, pozbawiona ostrych brzegów, występów i krawędzi zagrażających okaleczeniem użytkownika. Wszelkie utrudnienia związane z poruszaniem się, zmianą pozycji ciała i postrzeganiem zmysłami w wyniku używania środków ochrony indywidualnej, powinny być zminimalizowane; jednocześnie nie mogą one powodować wykonywania ruchów niebezpiecznych dla użytkownika lub innych osób.

Powinny być zaprojektowane i wykonane tak, aby możliwe było ich łatwe i prawidłowe założenie na użytkownika oraz pozostawienie ich na właściwym miejscu przez przewidywany okres użytkowania, z uwzględnieniem panujących wokół warunków, wykonywanych ruchów i przyjmowanych pozycji ciała. Jednocześnie powinny być możliwie jak najlżejsze, z zachowaniem wymaganej wytrzymałości i skuteczności ich działania oraz odporne na działanie czynników otoczenia, w przewidywanych warunkach ich używania.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK