| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Skrócenie okresu wypowiedzenia

Skrócenie okresu wypowiedzenia

Skrócenie okresu wypowiedzenia – oznacza dopuszczalność przez strony stosunku pracy po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę, niezależnie od tego, która z nich to zrobiła, ustalenia wcześniejszego terminu rozwiązania umowy. Przepisy nie wprowadzają żadnych limitów skrócenia umowy w tym trybie. Decyzja w tej sprawie jest całkowicie uzależniona od woli stron.

Uzgodnienie stron co do skrócenia okresu wypowiedzenia nie jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę za porozumieniem stron. Zgoda stron na skrócenie okresu wypowiedzenia nie powoduje przekreślenia skutku prawnego wynikającego z dokonanego wcześniej wypowiedzenia umowy o pracę, tzn. nie zmienia trybu tego rozwiązania – dokonane zostało wypowiedzenie, skróceniu ulega tylko jego okres.

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę ustalenie przez strony wcześniejszego terminu rozwiązania umowy o pracę nie pozbawia pracownika roszczeń wynikających z art. 45 k.p., tj. możliwości odwołania się od złożonego wypowiedzenia do sądu pracy i roszczenia o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie.

Wyjątkowo dopuszczalne jest również skrócenie okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony jednostronnie przez pracodawcę w wypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników (np. przy zwolnieniach grupowych). Wówczas w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę pracodawca może skrócić okres tylko i wyłącznie 3-miesięcznego wypowiedzenia (nie jest więc możliwe skrócenie okresu wypowiedzenia pracownikowi, któremu przysługuje on w wymiarze 2-tygodniowym czy miesięcznym), najwyżej jednak do 1 miesiąca, a za pozostałą część okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia. Okres, za jaki pracownikowi przysługuje odszkodowanie, wlicza się do okresu zatrudnienia, jeżeli w tym czasie pozostawał bez pracy.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »