| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Odszkodowanie w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków przez pracodawcę

Odszkodowanie w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków przez pracodawcę

Odszkodowanie w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków przez pracodawcę – to świadczenie przysługujące pracownikowi w razie naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy.

Przykładowo roszczenie o wypłatę odszkodowania będzie służyło w razie nieterminowej wypłaty wynagrodzenia (obok odsetek) czy naruszenia przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracownikowi, który z tego tytułu rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa była zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – za 2 tygodnie (art. 55 § 11 k.p.).

Na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.) do obliczania odszkodowań przysługujących pracownikowi, który rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Jeżeli w przekonaniu pracodawcy nie ma przesłanek do rozwiązania umowy wynikających z art. 55 § 11 k.p., to pracodawca może odmówić wypłacenia odszkodowania. Wówczas pracownikowi pozostanie możliwość dochodzenia swoich racji w sądzie pracy.

Jeśli natomiast pracodawca nie kwestionuje zasadności rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, powinien wypłacić pracownikowi odszkodowanie z chwilą rozwiązania umowy.

Odszkodowanie jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK