| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Pracodawca

Pracodawca

Pracodawca - to jednostka organizacyjna, choćby nie miała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Pracodawcą jest więc każdy podmiot niezależnie od swojej formy organizacyjno-prawnej, np. spółka prawa handlowego, przedsiębiorstwo państwowe, spółdzielnia, fundacja i stowarzyszenie, jednostka samorządowa, związek zawodowy.

Każda osoba prawna jest pracodawcą dla zatrudnionych przez nią pracowników, chyba że dla niektórych z nich za pracodawcę należy uznać jednostkę organizacyjną stanowiącą jakąś jej część składową. Precyzując, jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej jest np. państwowa jednostka organizacyjna Skarbu Państwa, urząd i jednostka samorządowa oraz tzw. ułomna osoba prawna, tj. podmiot niebędący osobą prawną, np. spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna. Taka jednostka musi być uprawniona do samodzielnego zatrudniania pracowników, do nawiązywania i rozwiązywania z nimi stosunku pracy. Nie można jednak uznać za pracodawcę jednostki organizacyjnej, której kierownik przyjmuje i zwalnia pracowników wyłącznie na podstawie upoważnienia. Nie są natomiast pracodawcami jednostki organizacyjne wchodzące w skład zespołu, chyba że w statucie tego zespołu przewidziane są, i w praktyce realizowane, dla kierowników tych jednostek organizacyjnych uprawnienia do nawiązywania, zmiany i rozwiązywania stosunku pracy. Wówczas są one pracodawcami w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy.

Zdolność do zatrudniania pracowników ma także każda osoba fizyczna, niezależnie od posiadanej zdolności do czynności prawnych i jej zakresu. W przypadku braku zdolności do czynności prawnych dokonuje ich w sferze stosunków pracy jej przedstawiciel ustawowy. Natomiast jeśli ma ograniczoną zdolność do dokonywania czynności prawnych w tym zakresie, zgodę musi wyrazić jej przedstawiciel ustawowy.

Za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba (to wyłom od zasady, w myśl której w stosunkach cywilnoprawnych osoba prawna działać może tylko przez swoje organy statutowe).

Wskazanie osoby do dokonywania czynności w sferze prawa pracy może nastąpić:

  • w trybie ustawowym (np. w Kodeksie spółek handlowych, zgodnie z którym w umowie między spółką a członkiem zarządu, jak również w sporze z nim, spółkę reprezentuje rada nadzorcza albo pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników; w prawie upadłościowym i naprawczym syndyk z mocy prawa obejmuje majątek upadłego, zarządza nim, zabezpiecza go przed zniszczeniem lub zabraniem go przez osoby postronne, przystępuje do jego likwidacji a w ramach tych działań dokonuje również czynności w sprawach z zakresu prawa pracy),
  • przez odpowiedni zapis w statucie albo innym akcie ustrojowym lub porządkowym bądź
  • w drodze udzielenia danej osobie pełnomocnictwa.

Podobnie jest w sytuacji pracodawcy będącego osobą fizyczną, jeżeli nie dokonuje tych czynności osobiście – może za niego działać inny podmiot, w szczególności w ramach udzielonego pełnomocnictwa. Za pracodawcę niemającego zdolności do czynności prawnych działają rodzice lub opiekun, jeśli zaś ma on ograniczoną zdolność do czynności prawnych rodzice lub kurator.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK