| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Powołanie

Powołanie

Powołanie - to jedna z form powstania stosunku pracy, odmienna od stosunku pracy na podstawie umowy o pracę.

Nawiązuje się co do zasady na czas nieokreślony, ale możkiwe jest też powołanie na ściśle określony czas. Charakteryzuje się w większości przypadków obowiązkiem przeprowadzenia konkursu jako formy wyłonienia najlepszego kandydata.

Do powołania z reguły dochodzi w terminie określonym w akcie powołania, a jeżeli termin ten nie został określony w dniu jego doręczenia.

Zasadniczo stosuje się do niego przepisy dotyczące umowy o pracę na czas nieokreślony, z pewnymi wyłączeniami w zakresie: trybu postępowania przy rozwiązywaniu umów o pracę, rozpatrywania sporów ze stosunku pracy w części dotyczącej orzekania: o bezskuteczności wypowiedzeń oraz o przywracaniu do pracy.

Inny jest też tryb rozstania się z osobą powołaną. Pracownik może być w każdym czasie niezwłocznie lub w określonym terminie odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał. Dotyczy to również powołanego, który na podstawie przepisów szczególnych został powołany na stanowisko na czas określony. Odwołanie w tym przypadku jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę. Natomiast odwołanie jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nastąpiło z przyczyn, określonych w art. 52 lub 53 k.p.

Słabszej ochronie podlegają pracownice, które są w ciąży. W razie odwołania takiej pracownicy, organ odwołujący ma wprawdzie obowiązek zapewnić inną pracę, odpowiednią ze względu na kwalifikacje zawodowe, a przez okres równy okresowi wypowiedzenia pracownica ma prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej przed odwołaniem, jednak jeżeli pracownica nie wyrazi zgody na podjęcie innej pracy, stosunek pracy ulega rozwiązaniu z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, którego bieg rozpoczyna się od dnia zaproponowania na piśmie innej pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »