| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Odwołanie do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę

Odwołanie do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę

Odwołanie do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę – oznacza uprawnienie pracownika do podważenia decyzji pracodawcy wypowiadającej umowę o pracę. Odnosi się do wypowiedzenia każdej umowy podlegającej wypowiedzeniu i przysługuje każdemu pracownikowi, którego zdaniem wypowiedzenie umowy o pracę zostało dokonane z naruszeniem prawa lub jest nieuzasadnione w przypadku umowy na czas nieokreślony.

Jeżeli pracownik nie odwoła się od wypowiedzenia umowy o pracę, które jest niezgodne z prawem, będzie ono skuteczne i doprowadzi do rozwiązania stosunku pracy. W Kodeksie pracy nie obowiązuje cywilnoprawna konstrukcja nieważności czynności prawnej. Oświadczenie woli pracodawcy w przedmiocie wypowiedzenia jest więc zawsze skuteczne, jeżeli sąd pracy nie orzeknie inaczej.

Odwołanie takie jest w istocie powództwem, mimo nazwania go inaczej. Konsekwencją tego jest m.in. obowiązek stosowania się do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Składając pozew do sądu pracy, pracownik musi podać wartość przedmiotu sporu niezależnie od roszczenia, z jakim występuje. Wartość przedmiotu sporu stanowi suma wynagrodzenia za okres roku. Podobnie w przypadku przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach w związku z wypowiedzeniem warunków pracy i płacy wartość przedmiotu (sporu) zaskarżenia stanowi suma wynagrodzenia za pracę sprzed jego zmiany za okres jednego roku, niezależnie od tego, czy umowa o pracę uległa rozwiązaniu wskutek odmowy przyjęcia zaproponowanych warunków, czy stosunek pracy trwa na zmienionych warunkach.

Powództwo to może być wytoczone przed sąd właściwości ogólnej pozwanego bądź przed sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź też przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK