| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy – to jednorazowe świadczenie pieniężne przysługujące pracownikowi w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Przyznanie ekwiwalentu stanowi odstępstwo od podstawowej zasady obowiązkowego wykorzystania urlopu wypoczynkowego w naturze. Nie będzie zatem możliwe wypłacenie ekwiwalentu zamiast udzielenia urlopu wypoczynkowego (gdy jest taka możliwość) nawet na wyraźne żądanie pracownika.

Prawo do ekwiwalentu za urlop pracownik nabywa w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę i wówczas pracodawca zobowiązany jest mu go wypłacić. Pracownik nie otrzyma jednak ekwiwalentu, jeżeli strony stosunku zatrudnienia postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę, zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu poprzedniej umowy.

Ekwiwalent za urlop stanowi element wynagrodzenia ze stosunku pracy. Podlega takiej samej ochronie prawnej jak wynagrodzenie. Wiąże się z tym bezpośrednio możliwość dokonywania potrąceń z ekwiwalentu, które możliwe są tylko w granicach określonych w Kodeksie pracy. Niewypłacenie ekwiwalentu w terminie upoważnia pracownika do żądania jego wypłaty wraz z ustawowymi odsetkami. Roszczenie pracownika o ekwiwalent za niewykorzystany urlop przedawnia się z upływem 3 lat od dnia wymagalności tego roszczenia.

Ekwiwalent za urlop zaległy przysługuje w pełnej wysokości, a za rok bieżący, w którym ustaje zatrudnienie, należy się w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego.

Ekwiwalent ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK