| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych

Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych

Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych – to dodatek do wynagrodzenia, przysługujący pracownikowi narażonemu na działanie czynników szkodliwych, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych, które w dłuższym czasie mogą spowodować obniżenie jego sprawności fizycznej i psychicznej lub spowodować zmianę w stanie zdrowia, skutkującą chorobą zawodową. Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych stanowi rekompensatę za wykonywanie prac w tych warunkach.

Dodatek wypłacany jest okresowo bądź nieregularnie. Decydują o tym okoliczności pracy. Dodatek jest przyznawany za każdą godzinę pracy przepracowaną w warunkach uznawanych za szkodliwe, szczególnie uciążliwe lub niebezpieczne. Zwykle ustalany jest on kwotowo lub jako procent stawki najniższego zaszeregowania.

Dodatek nie ma charakteru obligatoryjnego i przysługuje tylko wtedy, gdy został przewidziany w zakładowych przepisach płacowych lub umowie o pracę.

Pracodawca powinien określić liczbę godzin, jaką pracownik musi przepracować w warunkach szkodliwych, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych, aby nabył prawo do tego dodatku.

Obowiązujące u pracodawcy przepisy powinny zawierać wykaz stanowisk pracy, na których pracę uznaje się za wykonywaną w warunkach szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych. Do prac tych można w szczególności zaliczyć prace wykonywane w warunkach nadmiernego wysiłku fizycznego lub psychicznego związanego z elementami mikroklimatu (np. temperatury, wilgotności), a także z miejscem lub sposobem wykonywania pracy (np. w dużej aktywności ruchowej, prace przy monitorze ekranowym).

Prawo do dodatku ustaje automatycznie (bez potrzeby dokonywania wypowiedzenia zmieniającego) w sytuacji, gdy pracownik przestał wykonywać pracę, dla której przewidziany był dodatek.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK