| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Dodatek za pracę w porze nocnej

Dodatek za pracę w porze nocnej

Dodatek za pracę w porze nocnej – to dodatek przysługujący pracownikom, którzy – pracują 8 godzin, z czego – co najmniej 3 godziny na dobę w porze nocnej (między godzinami 21.00 a 7.00 rano) lub jeżeli co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną. Pracodawca powinien precyzyjnie określić godziny trwania pory nocnej w danym zakładzie pracy, odpowiednio do warunków u niego panujących. Może to nastąpić w postanowieniach układu zbiorowego pracy, regulaminie pracy albo w drodze obwieszczenia pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy określają jedynie ramy pory nocnej, która nie może zaczynać się wcześniej niż o godzinie 21.00 i kończyć później niż o godzinie 7.00.

Dodatek za pracę w nocy może mieć charakter stały, okresowy lub też nieregularny. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje wszystkim kategoriom pracowników, bez względu na rodzaj świadczonej pracy, jeżeli spełniają podstawowe warunki umożliwiające zakwalifikowanie ich do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej. Postanowienia układów zbiorowych i innych przepisów wewnątrzzakładowych mogą ustanowić inne (ale tyko wyższe) niż ustawowe stawki dodatku za pracę w porze nocnej. Dodatek za pracę w nocy stanowi element wynagrodzenia zasadniczego. Przysługuje niezależnie od innych należności, w szczególności od dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających na porę nocną.

Kodeks pracy przewiduje również możliwość zastąpienia dodatku 20% za pracę w porze nocnej ryczałtem, jednak tylko w stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy. Wysokość ryczałtu powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej. W przypadku ustalenia ryczałtu na podstawie zaniżonego szacunku pracodawca ma obowiązek wypłaty dodatkowego wynagrodzenia – dodatku – za rzeczywistą liczbę godzin przepracowanych w porze nocnej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK