| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Dieta

Dieta

Dieta – to ekwiwalent pieniężny przysługujący pracownikowi na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania w czasie podróży służbowej. Dieta jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Wysokość diety uzależniona jest od tego, czy podróż odbywa się na terytorium Polski czy poza granicami.

W przypadku pracowników zatrudnionych w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej dieta z tytułu podróży służbowej odbywanej na obszarze kraju wynosi 23 zł na dobę podróży. Należność oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania, w dwojaki sposób: jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi od 8 do 12 godzin – przysługuje połowa diety, jeżeli ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości. Natomiast jeśli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę do 8 godzin – przysługuje połowa diety, a ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości. Dieta nie przysługuje za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika oraz w przypadku pracowników przebywających w podróży trwającej co najmniej 10 dni (za dni wolne od pracy, w których pracownik uda się do miejscowości pobytu stałego lub czasowego), a także gdy pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.

Jeżeli pracownik odbywa podróż służbową poza granicami kraju, dieta przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży (np. Niemcy – 42 euro, Francja – 45 euro, USA – 46 $). Za każdą dobę podróży przysługuje dieta w pełnej wysokości, natomiast za niepełną dobę podróży trwającą do 8 godzin – przysługuje 1/3 diety, ponad 8 do 12 godzin – przysługuje 1/2 diety, ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości. Pracownikowi odbywającemu podróż w charakterze kuriera dyplomatycznego przysługuje dieta podwyższona o 25%.

Warunki wypłacania diety z tytułu podróży służbowej pozostałym pracownikom (niezatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej) określa się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania. Należności te nie mogą być jednak niższe niż przysługujące pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK