| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Zadaniowy czas pracy

Zadaniowy czas pracy

Zadaniowy czas pracy – oznacza ustalanie czasu pracy, w jakim pracownik jest zatrudniony, za pomocą wymiaru zadań przeznaczonych do wykonania przez niego (lub grupę pracowników). Wiąże się z rezygnacją ze sztywnego określenia miar pracy wykorzystujących normy czasu pozostawania pracownika do dyspozycji pracodawcy oraz określania tej dyspozycyjności za pomocą precyzyjnego rozkładu czasu pracy.

Zadaniowy czas pracy wprowadza się w przypadkach uzasadnionych:

  • rodzajem pracy (np. dziennikarz, aktor, informatyk, telepraca) lub
  • jej organizacją (np. gdy dla danej pracy utrudnione jest precyzyjne określenie momentu jej rozpoczęcia i zakończenia; niemożliwa jest kontrola czasu poświęconego na wykonywanie pracy, wykonanie pracy zależy od okoliczności, trudnych do przewidzenia w momencie jej rozpoczynania; zapotrzebowanie na daną pracę jest zróżnicowane w różnych okresach) albo
  • miejscem wykonywania pracy (np. przy pracy świadczonej w wielu miejscach).

O zastosowaniu tego systemu czasu pracy decydują wspólnie pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustalając jednocześnie czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, przy uwzględnieniu zasady, zgodnie z którą czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Ustalenie zadań na poziomie wyższym niż wynikający z rozmiaru zatrudnienia stanowi naruszenie przepisów o czasie pracy.

Zadaniowy system pracy może być określony układem zbiorowym pracy, regulaminem lub umową o pracę.

Dla pracownika zatrudnionego w zadaniowym czasie pracy pracodawca nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy w zakresie podstawowych godzin pracy. W pozostałym zatem zakresie ewidencja czasu pracy dla takich pracowników powinna być prowadzona.

Określenie czasu pracy wymiarem zadań nie pozbawia więc pracownika możliwości dochodzenia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych należy się pracownikowi, gdy wykonanie przyznanych zadań nie było możliwe w normalnym czasie pracy.

Pracy w zadaniowym czasie pracy (w której bardziej liczy się rezultat pracy, niż jej ciągłe, systematycznie świadczenie) nie należy mylić ze świadczeniem usług na podstawie umowy cywilnoprawnej, a tej drugiej stosować w celu obejścia przepisów o czasie pracy, w szczególności pracy w godzinach nadliczbowych.

Regulacja Kodeksu pracy nie ma zastosowania do kierowców, których zadaniowy czas pracy reguluje ustawa o czasie pracy kierowców.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK