| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Zadaniowy czas pracy

Zadaniowy czas pracy

Zadaniowy czas pracy – oznacza ustalanie czasu pracy, w jakim pracownik jest zatrudniony, za pomocą wymiaru zadań przeznaczonych do wykonania przez niego (lub grupę pracowników). Wiąże się z rezygnacją ze sztywnego określenia miar pracy wykorzystujących normy czasu pozostawania pracownika do dyspozycji pracodawcy oraz określania tej dyspozycyjności za pomocą precyzyjnego rozkładu czasu pracy.

Zadaniowy czas pracy wprowadza się w przypadkach uzasadnionych:

  • rodzajem pracy (np. dziennikarz, aktor, informatyk, telepraca) lub
  • jej organizacją (np. gdy dla danej pracy utrudnione jest precyzyjne określenie momentu jej rozpoczęcia i zakończenia; niemożliwa jest kontrola czasu poświęconego na wykonywanie pracy, wykonanie pracy zależy od okoliczności, trudnych do przewidzenia w momencie jej rozpoczynania; zapotrzebowanie na daną pracę jest zróżnicowane w różnych okresach) albo
  • miejscem wykonywania pracy (np. przy pracy świadczonej w wielu miejscach).

O zastosowaniu tego systemu czasu pracy decydują wspólnie pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustalając jednocześnie czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, przy uwzględnieniu zasady, zgodnie z którą czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Ustalenie zadań na poziomie wyższym niż wynikający z rozmiaru zatrudnienia stanowi naruszenie przepisów o czasie pracy.

Zadaniowy system pracy może być określony układem zbiorowym pracy, regulaminem lub umową o pracę.

Dla pracownika zatrudnionego w zadaniowym czasie pracy pracodawca nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy w zakresie podstawowych godzin pracy. W pozostałym zatem zakresie ewidencja czasu pracy dla takich pracowników powinna być prowadzona.

Określenie czasu pracy wymiarem zadań nie pozbawia więc pracownika możliwości dochodzenia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych należy się pracownikowi, gdy wykonanie przyznanych zadań nie było możliwe w normalnym czasie pracy.

Pracy w zadaniowym czasie pracy (w której bardziej liczy się rezultat pracy, niż jej ciągłe, systematycznie świadczenie) nie należy mylić ze świadczeniem usług na podstawie umowy cywilnoprawnej, a tej drugiej stosować w celu obejścia przepisów o czasie pracy, w szczególności pracy w godzinach nadliczbowych.

Regulacja Kodeksu pracy nie ma zastosowania do kierowców, których zadaniowy czas pracy reguluje ustawa o czasie pracy kierowców.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marek Okniński

Praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie udzielania zamówień publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego, jednostkach kultury, sportu, służby zdrowia, administracji państwowej oraz spółkach skarbu państwa; autor komentarzy i porad z zakresu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Prowadzi zajęcia z zakresu zamówień publicznych w szkołach wyższych. Był członkiem komisji przetargowych w postępowaniach o zamówienie publiczne dotyczących m.in. budowy Stadionu Narodowego w Warszawie, Mostu Północnego w Warszawie, rozbudowy stadionu Legii Warszawa, budowy Muzeum Historii Polski, budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i szeregu innych inwestycji na terenie kraju. Konsultant w zakresie procedur udzielania zamówień publicznych przez zamawiających sektorowych, np. PGNiG S.A. i spółek z grupy PGNiK. Ma doświadczenie w nadzorowaniu udzielania znacznej liczby zamówień publicznych, uzyskanym między innymi jako dyrektor Biura Zamówień Publicznych TVP S.A., Biura Zamówień Publicznych Urzędu m. st. Warszawy, doradcy Zarządu Narodowego Centrum Sportu sp. z o.o. Prowadzi szkolenia z zakresu zamówień publicznych, które po zdaniu egzaminu państwowego dają tytuł - zawodowy specjalista zamówień publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK